fot.mat.org

Nie tylko starsi, rodowici Ślązacy dbają o swoje gwarowe dziedzictwo. 13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi odbyła się dwudziesta edycja „Gimgodki”, czyli konkursu związanego z regionalną tradycją. Tematem przewodnim w tym roku była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Klasy przygotowały bardzo ciekawe przedstawienia zawierające motywy walki Ślązaków o niepodległość.

Konkurs przygotowany został dla uczniów klas IV-VIII oraz trzecich gimnazjum, a jego celem jest kultywowanie i przekazywanie tradycji regionalnych. Były wątki poważne i śmieszne, przedstawione w gwarze i przepięknej scenografii. Impreza odbyła się na scenie brzezińskiego MOK-u, a organizatorką przedsięwzięcia była Małgorzata Siupka. Jury w składzie dyrektor szkoły Mariola Czypionka, wicedyrektor Renata Blacha oraz ks. Michał Wala przyznali miejsca w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsze miejsce wśród klas IV-VI zajęła klasa V A, a wśród klas VII-III gimnazjum klasa VII B.

Poziom występów był bardzo wysoki i wyrównany. Uczniowie z pomocą wychowawców zadbali o najmniejsze szczegóły swoich inscenizacji, dzięki czemu przedstawienia były bardzo interesujące i realistyczne. Na scenie nie zabrakło wspaniałych kostiumów, prezentacji multimedialnych, muzyki, dekoracji, a nawet efektów specjalnych. Tradycyjnie, między występami, odbył się również konkurs na znajomość gwary. Tutaj najlepsi okazali się przedstawiciele klasy V B i VII B.