Od 1 stycznia wybierając się na zakupy warto będzie zaopatrzyć się we własną torbę, albo odrobinę więcej pieniędzy – z nowym rokiem w życie wejdzie ustawa, wedle której reklamówki foliowe do których pakujemy zakupy w sklepach, nie będą już darmowe.
Wprowadzenie tzw. opłaty recyklingowej to forma dostosowania polskiego prawa do rozwiązań unijnych, a zarazem efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Podstawowym założeniem i celem jest zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy, a w konsekwencji zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.
Od stycznia „zrywki” kosztować będą 20 gr za sztukę. Opłata dotyczy lekkich toreb z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. Bardzo lekkie jednorazówki, (poniżej 15 mikrometrów) które służą w sklepach do pakowania dostępnego luzem pieczywa czy warzyw, nadal będą bezpłatne.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












