Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek zmienił nazwy 11 ulic, opierając się o przepisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zmiany dotknęły kilku miast, w tym także Mysłowic. Od środy 13 grudnia z mapy Mysłowic zniknęło nazwisko Lucjana Rudnickiego, a nowym patronem ulicy został król Kazimierz Wielki.

Wojewoda zarządzenia zastępcze, zmieniające nazwy ulic wydał 13 grudnia. Data nie została wybrana przypadkowo.

– 36 lat temu zdecydowano o tym, że wojsko przejmie kontrolę nad państwem i obywatelami. Postanowiłem, że to będzie dobry moment, by w sposób symboliczny rozpocząć wydawanie zarządzeń zastępczych – podkreślił wojewoda Wieczorek na konferencji prasowej

Na podstawie zarządzeń zastępczych zmienionych zostało 11 nazw:

w Częstochowie:

  • Oskara Langego na ul. Żołnierzy Niezłomnych
  • Zygmunta Berlinga na ul. por. Hieronima Dudwała
  • Leona Kruczkowskiego na ul. ppłka Zygmunta Żywockiego

w Mysłowicach ul. Lucjana Rudnickiego na ul. Kazimierza Wielkiego

w Rudzie Śląskiej ul. Leona Kruczkowskiego na ul. gen. Stanisława Maczka

w Rybniku ul. Armii Ludowej na ul. Jana Karskiego

w Sosnowcu rondo im. Edwarda Gierka na rondo Zagłębia Dąbrowskiego

w Zabrzu:

  • Lucjana Szenwalda na ul. rotm. Witolda Pileckiego
  • Leona Kruczkowskiego na ul. płka Franciszka Niepokólczyckiego

w Raciborzu ul. Leona Kruczkowskiego na ul. Olchową

w Łazach ul. Leona Kruczkowskiego na ul. Jana Karskiego

Obowiązkową dekomunizację przejdzie jeszcze ponad 120 miejsc przestrzeni publicznej na terenie Śląska. Wśród ulic, których nazwy zostaną jeszcze zmienione przez wojewodę, są także inne, mieszczące się w Mysłowicach ulice. Magistrat już przesłał propozycje nowych nazw ulic. Zmiana nazwy z Rudnickiego w Kazimierza Wielkiego jest zgodne z propozycją, jaką wystosował mysłowicki magistrat.

– Zaproponowaliśmy zmianę na Kazimierza Wielkiego gdyż w pobliżu mamy już ulice Mieszka I i Władysława Łokietka. Ponadto jeśli wojewoda zgodzi się z naszą propozycją, w tamtej okolicy znajdzie się także ulica Bolesława Chrobrego – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu

Czy wojewoda zaakceptuje pozostałe przygotowane przez miasto nazwy? Tego dowiemy się w przeciągu najbliższych tygodni.

Pszczyńska zamiast Ziętka

Dekomunizacja dotknie jedną z głównych ulic Mysłowic, biegnąca przez Mysłowice ulicę Jerzego Ziętka. Mysłowicki urząd proponuje zmienić nazwę w ulicę Pszczyńską.

– Nowa nazwa ulicy wynika z pewnych powiązań historycznych. W przeszłości aż do Brzęczkowic ciągnęła się tzw. trasa bieruńsko-oświęcimska, która następnie została podzielona i jeden z jej śladów nazwano ulicą Pszczyńską – informuje Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu

Ulica Jerzego Ziętka to także liczne ulice boczne. Co do nich magistrat proponuje, by nie były to ulice boczne Pszczyńskiej, a nosiły nowe, własne nazwy.

– W najbliższym otoczeniu nowych nazw dla bocznych uliczek od ul. Jerzego Ziętka mamy już ul. Wiśniową, Bławatków, Rumiankową. Takie nazwy jak Porzeczkowa, Poziomkowa, Morelowa czy inne przez nas zaproponowane będą więc dobrze ze sobą współgrały – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu

I tak dla obecnych numerów bocznych Ziętka zaproponowano zmiany:

  • na odcinku numerów od 2 do 13 – ulicę Brzoskwiniową;
  • na odcinku numerów od 44a do 58j – ulicę Czereśniową;
  • na odcinku numerów 74 do 74a – ulicę Morelową;
  • na odcinku numerów 98 do 102a – ulicę Porzeczkową
  • na odcinku numerów 112c do 112nf – ulicę Poziomkową.

Natomiast na odcinku od numeru 118 oraz część ulicy Polnej (numery 28 i 30) urząd planuje nazwać ulicą Huta Justyny, co także ma nawiązywać do historii miasta.

Nowi patroni zamiast, Załuskiego i Hołuja

Magistrat zaproponował także nowe nazwy dla innych ulic. Wraz z propozycjami wysłał także wyjaśnienia, skąd wzięły się nowe propozycje. Urzędnicy zaproponowali, by zamiast Zbigniewa Załuskiego ulica nosiła nazwę Świętojańskiej gdyż znajduje się ona obok parafii rzymskokatolickiej Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Natomiast zamiast Tomasza Hołuja ulica ma nosić nazwę Tadeusza Kantora. Ta propozycja jest z kolei związana z tym, że w pobliżu znajdują się już ulice innych artystów i poetów.

Kubicy i 28 stycznia

Zmiana dotknie także mieszkańców ulicy Walentego Kubicy oraz jej bocznych uliczek. Główna ulica ma nosić nazwę Górnośląska i nawiązywać do regionu, natomiast ulice wewnętrzne mają nosić nazwy:

  • działka 2273/152, numery od 101 – 105 – Sosnowa (nazwa będzie nawiązywać do pobliskich terenów),
  • 867/144 – Cynkowa (kiedyś w pobliżu znajdowała się huta cynku)

Oczywistą jest także obowiązkowa zmiana nazwy ulicy 28 stycznia. Ta ma nosić nazwę Bolesława Chrobrego.

Propozycje zmian nazw ulic jakie magistrat przesłał do wojewody