Na tym festiwalu osoby z całego województwa pokonują swoje granice i udowadniają, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, a nic tak nie łączy jak muzyka.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=Nn5jPJNjyHA&feature=youtu.be” /]

Już po raz dziesiąty dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi i zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogły zaprezentować swoje umiejętności podczas Festiwalu Muzycznego „Pod kluczem”.

– Troszeczkę natchnęłam się Festiwalem Zaczarowanej Piosenki, który promuje w Krakowie Anna Dymna. Wiadomo, że my mamy zupełnie inną formułę, ale chciałam pokazać tych naszych niepełnosprawnych. Zarówno młodszych ze szkoły, jak i tych dorosłych, którzy tkwią w warsztatach terapii zajęciowej czy przy stowarzyszeniach różnych i nie mają możliwości pokazywania się na profesjonalnej scenie – mówi Edyta Gryboś-Zabrzeńska, organizatorka.

Występujący, którzy przyjechali do Mysłowickiego Ośrodka Kultury z różnych miast województwa, nie ograniczali się tylko do występów wokalnych.

– Może być ruch, taniec interpretacja, także ruchowa, piosenka czy instrumentacja. Będziemy mieć takie fantastyczne zespoły jak zespół bębniarski z Dąbrowy Górniczej. Są zespoły instrumentalne. Fantastyczni autystycy z Katowic – dodaje Edyta Gryboś-Zabrzeńska.

Festiwal organizuje Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze dzieci”. Koncert był też, jak zwykle, okazją do spotkania osób zajmujących się tą tematyką.

– Prawie 30 lat pracuję z osobami niepełnosprawnymi i wiem, jaki to jest potencjał twórczy w nich, który trzeba wykorzystać. To jest część naszej kultury. Dlatego Śląskie Centrum Sztuki Osób Niepełnosprawnych, które powołaliśmy przy „Skarbku” już w 2011 r., ma na celu promowanie osób niepełnosprawnych, rozpowszechnianie tej sztuki i promowanie osoby niepełnosprawnej jako artysty – mówi Olga Szwemin, była wieloletnia prezeska stowarzyszenia Skarbek.

Pracownicy urzędu miasta zapowiadają kolejne inicjatywy związane z osobami niepełnosprawnymi.

– Planujemy spotkania z rodzicami, planujemy integracyjne festyny już w czerwcu. Prelekcje dla nauczycieli, dla specjalistów – mówi Marta Ostrowska, mysłowicka pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.

Tekst: Bogumił Stoksik