Z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, specjalny pociąg ze śląską delegacją wyruszył z Katowic do Warszawy. Przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, mediów i sektora pozarządowego spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Tuż przed godziną 6 rano ruszył powstańczy pociąg do Warszawy, którego zamierzeniem jest pokazanie powstań śląskich w kraju. Pociąg wyróżniał się lokomotywą ze specjalną oprawą graficzną na której widniały wizerunki m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.
Głównym celem wyjazdu było spotkanie z parą prezydencką. Wśród licznej delegacji byli prezydenci dwóch śląskich miast – prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Region reprezentowali również Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. St. Hadyny, Mały Śląsk, orkiestra górnicza, harcerze, historycy, ludzie kultury, a nawet laureaci „Klasówki powstańczej”. To konkurs wiedzy historycznej Muzeum Powstań Śląskich wpisujący się w obchody kolejnych rocznic Powstań Śląskich.
Spotkanie odbyło się o godzinie 11 w Pałacu Prezydenckim. W programie, oprócz oficjalnego wystąpienia prezydenta, były przewidziane występy zespołów oraz grup rekonstrukcyjnych. Następnie delegacja ma się udać pod Grób Nieznanego Żołnierza.
Foto: Urząd Miasta Mysłowice















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)
























