Główny szyb wydobywczy dawnej kopalni Mysłowice zniknął z pejzażu miasta. W czwartek 22 sierpnia 200-tonowa konstrukcja szybu Sas została przewrócona przez pracowników specjalistycznej firmy, prowadzącej prace rozbiórkowe na terenie byłej kopalni.
[arve url=”https://www.facebook.com/100014619362127/videos/653790841784889/” description=”wideo: Dawid Szpek” /]
Sas, podobnie jak trzy wcześniej zburzone szyby, nie był objęty ochroną konserwatorską. Do rejestru zabytków wpisano natomiast wieżę szybu Łokietek wraz z budynkiem maszyny wyciągowej. Zachowane zostaną także budynki kompresorowni rozdzielni głównej, elektrowni, BHP oraz tzw. budynek rehabilitacji.
Prace wyburzeniowe prowadzone na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń wymagały sporej precyzji, ze względu na sąsiedztwo szybu Łokietek.
– W katowickiej kopalni Wieczorek przewracana wieża Szybu Wschodniego upadła prawie 90 stopni od zakładanego kierunku. Nie miało to większego znaczenia, ponieważ wokół była trawa. Wykonawca prowadzący prace na terenie kopalni Mysłowice nie mógł pozwolić na aż taką swobodę – mówi Wojciech Jaros, rzecznik SRK.
W przypadku szybu Sas w zasięgu uderzenia np. jakiegoś elementu, mogącego oderwać się od wieży przy jej upadku, znajdowały się tory kolejowe, budynki – w tym budynek maszyny wyciągowej sąsiedniego szybu Łokietek – i sama wieża szybu Łokietek. Do uszkodzenia tej infrastruktury nie doszło, choć także tym razem nie wszystko poszło dokładnie zgodnie z planem.
– Zanim koparki pociągnęły wieżę linami w swoim kierunku, ta – po podcięciu jej nóg palnikami – osiadła pod własnym ciężarem i zwaliła się – wprawdzie na skarpę, ale niekoniecznie na tę, którą przewidziano – informuje rzecznik.
Jeszcze na początku tego roku trwały zabiegi o ocalenie wieży Sas. Jednak obiekt był w fatalnym stanie technicznym.
– Ogromne koszty naprawy były poza zasięgiem SRK, a tym bardziej zrujnowanego budżetu miasta. Jednocześnie otrzymałem zapewnienie, że wieża szybu Łokietek zostaje, podobnie jak pięć innych zabytkowych obiektów – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Likwidacja wieży szybowej to jeden z etapów prac na terenie byłej KWK Mysłowice, który w najbliższych latach ma być na nowo zagospodarowany.
– Prowadzę rozmowy z władzami SRK, rządem i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Mam nadzieję, że już niebawem będę mógł przedstawić Wam konkretne wyniki tych spotkań – dodaje prezydent.