Materiały promocyjne

30 sierpnia 2019 r. w Domu Pomocy Społecznej w Mysłowicach oraz w 9 września 2019 r. w Urzędzie Miasta Mysłowice, dzięki współpracy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, będzie można skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia zakażeń wirusem HCV. To sprawca wirusowego zapalenia wątroby typu C, popularnie zwanego żółtaczką typu C albo żółtaczką wszczepienną. Będzie też można wykonać przesiewowe badania diagnostyczne w kierunku cukrzycy i otyłości.

Z badania może skorzystać każdy, kto zechce poddać się szybkiemu badaniu z krwi z opuszka palca. Wynik badania dostępny jest już po 20 minutach. W akcji łącznie do wykorzystania jest kilkaset testów anty-HCV, które pozwalają stwierdzić, czy dana osoba miała kontakt z wirusem HCV.

Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać ani rejestrować. Wystarczy udać się do punktu ID Clinic w Domu Pomocy Społecznej i w Urzędzie Miasta, która wykona testy.

HCV jest groźnym wirusem przenoszonym przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Pierwszymi objawami choroby są nudności, osłabienie, uczucie zmęczenia, dolegliwości układu pokarmowego i osłabiony apetyt.

Wirusowe zapalenie wątroby zabija na świecie 1,4 mln osób rocznie, czyli więcej niż AIDS. Ponad 90% osób zakażonych wirusem HCV nie zdaje sobie z tego sprawy. Według badań aż 81% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV.

HCV to podstępny wirus, który przez wiele lat rozwija stan zapalny wątroby, najczęściej nie dając żadnych objawów. Ujawnia się po wielu latach, kiedy choroba wątroby jest już w zaawansowanym stadium. WZW C jest odpowiedzialne za blisko 70% przypadków raka wątroby w Europie. Mało kto zdaje sobie też sprawę z faktu, że w przypadku kobiet, taka infekcja może być powodem niepłodności, a także nawracających poronień.

Na dzień dzisiejszy nie ma szczepionki przeciw zakażeniu HCV, nalezy jednak pamiętać, że wczesne wykrycie zakażenia i podjęcie leczenia, dzięki nowym terapiom, pozwala na całkowite wyleczenie WZW typu C i uniknięcia późnych następstw zakażenia jakimi są marskość i nowotwór wątroby.

Wynik pozytywny nie świadczy jeszcze o aktywnym zakażeniu. Aby to potwierdzić wykonuje się kolejne, pogłębione badanie – HCV RNA, finansowane ze środków NFZ.

30 sierpnia 2019 r. (piątek)

Dom Pomocy Społecznej w Mysłowicach

ul. Reja 54, 41-400 Mysłowice

od 10:00 do 14:00

9 września 2019 r. (poniedziałek)

Urząd Miasta Mysłowice

ul. Powstańców 1, 41-400 Mysłowice

od 8:00 do 15:00

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z badań profilaktycznych, bo zdrowie jest najważniejsze!