1 września przypada 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Mysłowiczanie także uczczą tę datę w ważnym miejscu w mieście. Złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 23. Batalionu Saperów przy ul. Powstańców.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=a9gaEqJjShw&feature=youtu.be” /]

– W Mysłowicach od roku 1937 stacjonował Ośrodek Sapersko-Pionierski 23. Dywizji Piechoty. Była to jednostka mobilizująca, która w momencie ogłoszenia mobilizacji miała zmobilizować 23. Batalion Saperów, który walczył w czasie wojny – opowiada Wojciech Kubowicz, kustosz Muzeum Miasta Mysłowice.

W 1937 r. dowództwo okręgu Korpusu nr 5 w Krakowie postanowiło ulokować w Mysłowicach Ośrodek Sapersko-Pionierski właśnie na wypadek wybuchu wojny. W budynku pod dzisiejszym adresem Powstańców 19a mieściły się koszary, a tuż obok żołnierskie kasyno. Pod koniec sierpnia 1939 r., w momencie ogłoszenia mobilizacji, Ośrodek Sapersko-Pionierski przekształcił się w 23. Batalion Saperów, którego żołnierze wzięli udział w drugiej wojnie światowej.

– Dokonują zniszczeń od Tarnowskich Gór do mniej więcej Oświęcimia. Wysadzają mosty, wiadukty, wykonują zapory przeciwczołgowe, wysadzają tory kolejowe, żeby opóźnić marsz wojsk niemieckich. W Mysłowicach także dokonali zniszczeń, zapewne wielu mysłowiczan zna takie fotografie: zniszczony most drogowy na Czarnej Przemszy, most kolejowy w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy czy chociażby zabudowania radiostacji w Morgach – wylicza Wojciech Kubowicz.

3 września 23. Batalion Saperów wycofał się z terenu Górnego Śląska aż do linii Wisły przed nacierającymi wojskami niemieckimi. Pod Baranowem żołnierze przystąpili do budowy mostu, dzięki czemu wielu oddziałom wojsk udało się ujść z życiem i przedostać dalej w stronę Tomaszowa Lubelskiego.

– Za swoje dokonania w czasie walk we wrześniu 1939 r. jednostka została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari 5. klasy. Działo się to w roku 1966. Odznaczono także dowódcę, mjr. Mariana Skierczyńskiego, a także oficerów i jednego podoficera – tłumaczy Wojciech Kubowicz.

Pomnik, który upamiętnia 23. Batalion Saperów, został odsłonięty w 1979 r. Kilka lat temu tablica i otoczenie pomnika doczekały się odnowienia. Uroczystości upamiętniające 80-lecie wymarszu żołnierzy z Mysłowic odbędą się tu w południe 1 września.