25 stycznia odbędą się obchody 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Uroczystość rozpocznie się na Cmentarzu Leśnym w dzielnicy Wesoła, następnie przeniesie się do Parku Promenada.
Tragedia Górnośląska odnosi się do wydarzeń z 1945 roku, kiedy armia sowiecka wmaszerowała na Górny Śląsk, dopuszczając się licznych rabunków, morderstw, gwałtów, uprowadzeń ludności, a także wielu innych przestępstw. Czerwoni wywieźli tysiące rodzin, a spora część z nich nigdy nie wróciła do domu. Choć od tego strasznego wydarzenia mija 80 lat, wciąż o nim pamiętamy.
25 stycznia uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 8:30 na Cmentarzu Leśnym w Wesołej. Organizatorem spotkania jest mysłowickie Koło Ruchu Autonomii Śląska. Z kolei o godz. 9:30 odbędzie się uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna. Spotkanie zlokalizowane będzie tuż przy wejściu na Promenadę, a dokładniej przed rzeźbą upamiętniającą ofiary komunistycznego obozu pracy oraz nazistowskiego Tymczasowego Więzienia.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)













