Premier Donald Tusk powołał na stanowisko wicepremiera mysłowiczankę Elżbietę Bieńkowską. Tym samym stała się pierwszym mieszkańcem naszego miasta, który pełni tak ważną funkcję w rządzie. Decyzją premiera zajmie się już nie tylko kierowaniem MRR, ale nowym resortem, w skład którego wejdzie wcześniejsze Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej połączone z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. – W swoim życiu zawodowym i osobistym przekonałam się, że najwięcej można osiągnąć kierując się przede wszystkim systematyczną pracą i pasją. Dlatego właśnie od niemal 20 lat tak bliskie są mi regiony i ich rozwój. Niezbędna jest tutaj zarówno pasja i wizja zmian, jak i żmudna praca, która pozwala przekuć pomysły w konkretne rezultaty – pisze o sobie wicepremier Elżbieta Bieńkowska.
Elżbieta Bieńkowska urodziła się 4 lutego 1964 r. w Katowicach, jednak całe życie mieszka w Mysłowicach. 6 listopada 2007 została zaprzysiężona na stanowisko Ministra Rozwoju Regionalnego w pierwszym rządzie Donalda Tuska.
Informacja o nominacji Elżbiety Bieńkowskiej odbiło się szerokim echem w polskim świecie polityki i mediów. Gratulacje Elżbiecie Bieńkowskiej na oficjalnej stronie miasta złóżył również prezydent Mysłowic Edward Lasok. Dziennikarze i politycy bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat decyzji premiera Tuska.
A mnie się awans Bienkowskiej bardzo podoba! Kobiety górą! Może to ona będzie nowym premierem.
— Kasia KolendaZaleska (@KolendaK) listopad 20, 2013
Brawo Elżbieta Bieńkowska i Mateusz Szczurek. Super :)) powodzenia!
— K. Hytrek-Prosiecka (@hytrekprosiecka) listopad 20, 2013
No i min. Bieńkowska to świetny przykład, że warto dobrze pracować, a nie politykować 🙂
— Marcin Fabianowicz (@MFabianowicz) listopad 20, 2013
Wcześniej pracowała m.in. jako pełnomocnik wojewody ds. kontraktu regionalnego dla województwa katowickiego. Od lat zajmuje się funduszami i rozwojem regionalnym. W ostatnich wyborach parlamentarnych, nie będąc członkiem partii, jednak startując z listy Platformy Obywatelskiej, uzyskała mandat Senatora w okręgu wyborczym nr 75, otrzymując 48 281 głosów.
– Za tydzień obejmę nowy resort. Przed nami kolejne wyzwania i wysiłek związany z wykorzystaniem pełnej puli środków europejskich. Chcemy aby w 2020 roku Polska była konkurencyjna, nie ze względu na tania siłę roboczą, ale ze względu na to, co oferują Polacy, to co jest w ich głowach – powiedziała nowa wicepremier Bieńkowska.
Elżbieta Bieńkowska jest jedną z tylko trzech osób, które przez sześć lat, nieprzerwanie kierują swoimi resortami. Poza nią tylko Bogdan Zdrojewski i Radosław Sikorski cieszą się zaufaniem premiera. Zmiany w rządzie wyglądają następująco: Maciej Grabowski został ministrem środowiska, Andrzej Biernat ministrem sportu, Joanna Kluzik-Rostkowska ministrem edukacji, Lena Kolarska-Bobińska ministrem nauki, Rafał Trzaskowski ministrem administracji i cyfryzacji, Mateusz Szczurek ministrem finansów.
Posiada nie tylko gruntowne wykształcenie, ale także rozległą wiedzę. W 1982 ukończyła IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Jest orientalistką w zakresie iranistyki, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również Krajową Szkołę Administracji Publicznej i studia podyplomowe MBA w Szkole Głównej Handlowej.
Entuzjazm mysłowiczan, którzy ogladali konferencję, podczas której premier Donald Tusk przedstawił zrekonstruowany rząd, wywołało to jak Elżbieta Bieńkowska bez kompleksów przyznała się do wieku i z dumą powiedziała, że pochodzi z Mysłowic.