Warsztaty dotyczące ekologii dla dzieci lub dorosłych, czy może zajęcia z robotyki dla uczniów? Możemy wybierać spośród 85 zadań z regionu. Głos może oddać każdy mieszkaniec województwa. W puli aż 10 mln zł.

12 listopada rozpoczęło się głosowanie w pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Możemy wybierać spośród 85 dopuszczonych do głosowania zadań. Wyniki już w grudniu, a zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2020 r. Jest o co walczyć, bo na inicjatywy przekazanych zostanie w sumie 10 mln zł, w tym 7,5 mln na inicjatywy lokalne.

Do  wyboru mamy głosowanie na jeden spośród 17 projektów o zasięgu wojewódzkim oraz projekty z naszego podregionu, a wśród nich trzy projekty, które mogą być zrealizowane w Mysłowicach.  Dwa projekty zajęć dotyczących ekologii, albo warsztaty z robotyki dla dzieci i młodzieży.

Koncertowa ekologia

Projekt Koncertowa Ekologia, którego celem jest organizowanie warsztatów o tematyce ekologicznej dla starszych dzieci, młodzieży czy też osób dorosłych. Warsztaty mają pozwolić na przybliżenie zagadnienia oraz wskazanie zastosowania ekologicznych zachowań w codziennym życiu np. poprzez właściwą segregację odpadów, racjonalne korzystanie z surowców (mniejsze zużycie, niemarnowanie żywności), możliwości przemieszczenia się, ale również życia w poszanowaniu z otaczającym środowiskiem naturalnym. Warsztaty zostaną zakończone koncertami. Dodatkowo wydarzeniom towarzyszyć będą animacje oraz przedstawienia teatralne dla dzieci. Zaplanowane jest także zaproszenie foodtrucków z ekologiczną żywnością.

Mobilna poradnia ekologiczna

Drugi proponowany projekt, czyli mobilna Poradnia Ekologiczna to propozycja bezpłatnych wykładów, prezentacji, warsztatów (np. Zero Waste, przygotowywanie kosmetyków i chemii, szycie eko-woreczków, up-cycling, eko-gotowanie, ogrodnictwo balkonowe, warsztaty dla dzieci, wymienialnie odzieży itp.). Jak piszą pomysłodawcy „koncepcja powstała z zauważenia potrzeb edukacji ekologicznej na poziomie jednostki: wiele osób chciałoby zmienić nawyki na przyjazne dla środowiska, ale nie wie jak to zrobić. Zmiany te nie wymagają wielkich nakładów, wystarczą wskazówki, których chcemy udzielać.”

Robotyka baw się i buduj

Robotyka baw się i buduj to cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu programowania i  konstruowania robotów dla dzieci szkół podstawowych z Mysłowic. Warsztaty mają być przeznaczone dla sześciu szkół: SP4, SP5, SP13, SP14, SP16 i szkoły sportowej.

Dlaczego warto?  – Współczesny świat oparty jest na nowoczesnych technologiach, dlatego uważam, że warto w nie inwestować. Zajęcia z robotyki mogą pokazać  dzieciom jak wspaniale można bawić się poprzez naukę. Uczestnicy będą mogli samodzielnie zbudować i zaprogramować swoje pierwsze konstrukcje oraz roboty. Dzięki takim zajęciom dzieci rozwiną logiczne myślenie, nauczą się pracy w grupie, a przede wszystkim dowiedzą się, że to właśnie nauka jest najpiękniejszą przygodą, która może realnie wpływać na otaczającą ich rzeczywistość – odpowiada Alicja Wyrostek, współautorka projektu.

Głosy możemy oddawać do 30 listopada. Każdy mieszkaniec województwa może głosować raz, do dyspozycji mając 1 punkt na zadania z puli wojewódzkiej i 3 punkty na zadania z pul podregionalnych. Głosy oddajemy elektronicznie, poprzez stronę ebo.slaskie.pl. Niezbędne będzie podanie danych osobowych (PESEL, imię i nazwisko, imię matki) oraz numeru telefonu, na który zostanie przesłany kod weryfikujący.  Warto dobrze się zastanowić przed oddaniem głosu, bo po zatwierdzeniu głosowania nie będzie możliwości zmiany decyzji i ponownego głosowania przy wskazaniu tego samego numeru PESEL.

Poniżej procedura głosowania w kilku prostych krokach: 

Krok 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (1 punkt na zadania wojewódzkie, od 1 do 3 punktów na zadanie lub zadania z dowolnych podregionów)

Krok 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu)

Krok 3 – potwierdź swój wybór, klikając „Wyślij”

Krok 4 – zatwierdź oddawane głosy, wpisując kod, który otrzymasz SMS-em na wskazany numer telefonu oraz klikając „Zatwierdź”.