Prof. Jan Klimek z córką Sabiną podczas tegorocznego koncertu noworocznego w Mysłowickim Ośrodku Kultury, fot. arch. D. Sowy

Jan Klimek, starszy Cechu Rzemiosł Różnych oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Mysłowicach, dyrektor Instytutu Przedsiębiorstwa, kierownik Zakładu Przedsiębiorstwa Rodzinnego w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także prezes katowickiej izby rzemieślniczej, ostatniego dnia marca otrzymał z Kancelarii Prezydenta RP informację, że Prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk społecznych, tzw. profesora belwederskiego.

Wraz z gratulacjami prof. Klimek otrzymał oficjalne, stosowne pismo, które uprawnia go do korzystania z tego tytułu. W pałacu prezydenckim zaplanowane jest uroczyste spotkanie i wręczenie nominacji, które z powodu epidemii obecnie nie może się odbyć.

Tytuł profesora zwyczajnego, inaczej zwanego również profesorem belwederskim, to najwyższy tytuł naukowy, jaki można uzyskać. Nominacja została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 10 marca, a wręczenie dyplomów będzie miało miejsce niebawem w pałacu prezydenckim.

Profesor Klimek jest od wielu lat pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektorem tutejszego Instytutu Przedsiębiorstwa i jednocześnie twórcą Zakładu Przedsiębiorstw Rodzinnych. Decyzją Prezydenta RP jest również członkiem Rady Dialogu Społecznego, przewodniczy zespołowi projektów unijnych, jest wiceprezesem Związku Rzemiosła Polskiego, od 26 lat prezesem Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Prof. Jan Klimek jest znany z wielu publikacji naukowych i odważnych wypowiedzi dotyczących naszego życia społecznego i gospodarczego. W tym miejscu trzeba przypomnieć również, że 46 lat temu założył ciastkarnię w Chełmie Śląskim, która służy mieszkańcom do dziś. Warto też dodać, że prof. Klimek wraz z córką, dr Sabiną Klimek, przygotowuje cykl wykładów pt. „Zarządzanie firmą w kryzysie” pod hasłem „Odbudowa dla rzemiosła”.

Tekst: Danuta Sowa