fot. pexels.com

Pod pretekstem naprawy kanalizacji do mieszkania seniorki z Mysłowic wszedł mężczyzna i ukradł jej 1 200 zł oszczędności. Pomimo prowadzonych kampanii profilaktycznych nadal zdarzają się przypadki oszustw na seniorach. Policjanci apelują o ostrożność: domokrążcy wciąż są aktywni i tylko szukają okazji, aby podstępem skraść Twoje oszczędności.

Przebywając w domu czy mieszkaniu, nigdy nie możesz przyjmować założenia, że jesteś w nim w pełni bezpieczny. Pamiętaj, że niektórzy przestępcy działają w ciągu dnia i do realizacji swoich zamiarów potrzebują domowników w ich miejscu zamieszkania. Podstawą ich działania jest podanie fałszywego celu przybycia i podszywanie się za przedstawicieli instytucji, urzędów, firm, administracji czy nawet za krewnych lub osoby z nimi związane. Po uśpieniu czujności i wykorzystaniu nieuwagi domownika kradną pieniądze i inne cenne przedmioty, a także dokumenty.

We wtorek 9 czerwca do drzwi seniorki z Mysłowic zapukał mężczyzna. Jego wizyta miała być spowodowana koniecznością sprawdzenia i naprawienia kanalizacji. Wykorzystując zaufanie i nieuwagę starszej kobiety, mężczyzna ukradł z mieszkania 1 200 zł oszczędności.

– Kolejny już raz apelujemy o ostrożność i rozwagę. Pod żadnych pozorem nie wpuszczajcie do mieszkań obcych osób. Od przedstawicieli administracji, opieki społecznej, gazowni, elektrowni lub telekomunikacji wymagajcie identyfikatorów potwierdzających ich zatrudnienie. Sprawdźcie telefonicznie, czy kierowano ich do Waszego mieszkania. Jeśli zorientujecie się, że macie do czynienia z oszustami, powiadomcie policjantów, którzy w porozumieniu z Wami zatrzymają sprawców – tłumaczy st. sierż. Damian Sokołowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Do bliskich osób starszych mundurowi apelują o przekazanie ich rad rodzicom, babciom i dziadkom, seniorom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu, poproś o pomoc sąsiada,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów bez dokładnego zapoznania się z zapisami i konsekwencjami,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu bezpiecznym, trudno dostępnym dla przestępców,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, nie podawaj nikomu szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.

Źródło: KMP Mysłowice