Entuzjaści żeglugi rzecznej są w Mysłowicach obecni i dobrze znani. Są wśród nich m.in. Monika i Jacek Parisowie, którzy kilka lat temu pływali kajakiem do Gdańska, a nawet do Paryża. W najbliższą niedzielę mysłowiccy flisacy będą obchodzili ważny dzień.
14 czerwca o godz. 10.30 w kościele Mariackim będzie miało miejsce poświęcenie sztandaru Klubu Ligi Morskiej i Rzecznej Flisacy i Gwarkowie znad Przemszy pw. św. Barbary.
– Na naszym sztandarze św. Barbara stoi na Górce Słupeckiej nad Kątem Trzech Cesarzy. Na rzece widzimy galary, na przeciwległym brzegu znajduje się port węglowy na Niwce. Jest też kopalnia, którą symbolizują wieże szynowe i zwały węgla, oraz górnicze pozdrowienie „Szczęść Boże”. Orzeł to zatwierdzony projekt herbu województwa śląskiego w II Rzeczypospolitej. Znajdziemy tu także łacińskie motto Paryża „Fluctuat nec mergitur”, co znaczy „Rzuca nim fala, lecz nie tonie”. Logo składa się z dwóch pychowych wioseł, które symbolizują siłę flisaka. Narzędzia górnicze, żelazko oraz pyrlik, oznaczają ciężką pracę. Kotwica to symbol wiary. Drzewiec wykonany jest z wiosła pychowego i górniczego kilofka – opowiada Jacek Paris z Flisaków i Gwarków znad Przemszy pw. św. Barbary.
Po mszy na terenie Parku Słupna poświęcony zostanie także tradycyjny galar Lux ex Silesia. Następnie będzie symbolicznie zwodowany.
– Zarówno Liga Morska i Rzeczna, jak i galary były nieodłącznym elementem towarzyszącym rzece Przemszy, która na dzień dzisiejszy stała się bardziej problemem niż chlubą regionu. Dlatego chcemy przypominać wspaniałą historię tej rzeki, dzięki której jeszcze przed wojną galary wypełnione naszym „śląskim czarnym złotem” zaopatrywały odległe porty w całej Polsce. Umożliwiało to połączenie Przemszy z Wisłą – tłumaczą Monika i Jacek Parisowie.
Mysłowiccy flisacy liczą na współpracę miast położonych nad Przemszą, aby przywrócić rzece jej dawny potencjał. Pozostają także w kontakcie z flisakami z całej Polski. Na niedzielne uroczystości mają przybyć delegacje m.in. z Kaszub czy Pienin.
Foto: Flisacy i Gwarkowie znad Przemszy pw. św. Barbary