Końcówka pierwszego półrocza przyniosła społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Laryszu garść wspaniałych wiadomości o wynikach konkursów. Konieczność prowadzenia edukacji na odległość pokazała, że można jednak pogodzić naukę zdalną z rozwijaniem pasji czy talentów. Wymaga to oczywiście od uczniów codziennej, niemałej samodyscypliny.
Patryk Adamski z klasy 7, uczeń Katarzyny Sromek, zdobył 3. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym XXII Kram z poezją, który był organizowany dla uczniów klas 7-8. Jak zauważyli organizatorzy konkursu, poezja to nie tylko wiersz. Zgodnie z tradycją może oznaczać literaturę piękną lub jeszcze szerzej – dzieła kultury, na co wskazuje greckie źródło słów: „tworzenie”, „wytwórczość”, „sztuka”.
Tematem przewodnim konkursu były „Obyczaje i postawy zapisane w tekstach kultury”. Uczestnicy z różnych szkół podstawowych województwa śląskiego rozwiązywali zadania, które były powiązane z polskimi utworami literackimi i innymi tekstami kultury, m.in. z esejem Leszka Kołakowskiego o antycznym filozofie i obrazem angielskiego malarza XVIII wieku Williama Hogartha, mistrza scen rodzajowych. Patryk Adamski podczas analizy i interpretacji utworów wykazał się otwartością myślenia i wrażliwością na piękno tekstów kultury.
Ale uczniowie z Larysza znają się nie tylko na poezji. Po raz kolejny udowodnili też, że ortografia jest ich mocną stroną. 12 uczniów z klas 4-7 przystąpiło do Ogólnopolskiego Testu Ortograficznego ogłoszonego przez Centrum Edukacji Szkolnej. Każdy test składał się 26 pytań, podzielonych na bloki tematyczne z podanymi do nich czterema odpowiedziami. Młodzi ludzie musieli wykazać się wiedzą, koncentracją uwagi, czujnością ortograficzną, czyli umiejętnością dostrzegania i stosowania w praktyce reguł poprawnej pisowni.
Szkolnymi koordynatorkami konkursu ortograficznego były nauczycielki języka polskiego Katarzyna Sromek i Klaudia Widera. Oprócz dyplomów nadesłanych przez organizatora zwycięzcy otrzymali również nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Mysłowicach. W kategorii klas 4-6 tytuł Mistrza ortografii (dyplom laureata) otrzymał uczeń klasy 6b Maciej Ćwienk. Dyplomy wyróżnienia powędrowały do Ekspertów ortografii: Oliviera Szmyły z klasy 6a oraz Poli Adamskiej z klasy 5.
Uczniowie z laryskiej podstawówki mają również olbrzymi potencjał artystyczny, który dzięki zaangażowaniu ich nauczycieli być może zaprocentuje w przyszłości. Do konkursów plastycznych przygotowała uczniów nauczycielka plastyki Katarzyna Sromek. W XVIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży „Tęczowy kalendarz” nagrodę specjalną otrzymała Alicja Snarska, a wyróżnienie w postaci kwalifikacji do wystawy Alicja Riedel, obie z klasy 5.
Zimowy czas sprzyjał uczniom w twórczym i kreatywnym działaniu. Wiktor Deinek z klasy 7a zdobył wyróżnienie, a Eryk Śmigiel zajął 3. miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Zimowy pejzaż świąteczny”. Mamy nadzieję, że nagrodzeni uczniowie nie spoczną na laurach i w dalszym ciągu będą rozwijać swoje pasje.
Tekst: Katarzyna Sromek