Dofinansowanie zapłodnienia metodą in vitro, zmiany w granicach obwodów szkół podstawowych, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganie bezdomności, a także nadanie nazwy „Ulica Struga Miejska” będą tematami dzisiejszej zdalnej sesji rady miasta, która rozpocznie się o godzinie 15.00.
Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydują, czy miasto dofinansuje zapłodnienie metodą in vitro par dotkniętych niepłodnością w Mysłowicach. Dzięki programowi „Chcemy być rodzicami – program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Mysłowic w latach 2021-2024”. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, 60 par rocznie zakwalifikowanych do programu będzie miało prawo skorzystać z jednorazowego dofinansowania w wysokości do 6 000 zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub jednorazowego dofinansowania w wysokości do 3 000 zł do procedury adopcji zarodka. Inicjatorką uchwały jest radna Marta Górna.
Kolejna podniesiona na sesji uchwała będzie dotyczyła zmiany w granicach obwodów szkół podstawowych w Mysłowicach. Zmiany te wynikają z potrzeby wprowadzenia nowych ulic i budynków do sieci, a przede wszystkim z racjonalnego przydziału ulic do obwodów szkolnych w taki sposób, by ilości uczniów w kolejnych latach pozwoliły na jednoznaczne określenie ilości klas pierwszych przypadających na dany obwód.
Radni będą także dzisiaj pracować nad przyjęciem programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Mysłowice w 2021 roku. Obejmuje on m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt, opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt czy poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt.
W związku z postulatem Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga, radni rozpatrzą także kwestię nadania nazwy „Ulica Struga Miejska” drodze wewnętrznej łączącej ulicę Grunwaldzką ze Starokościelną. Przebieg wymienionej drogi pokrywa się z przebiegiem koryta dawnego potoku, który od przełomu XIII i XIV wieku stanowił południową granicę średniowiecznego miasta lokacyjnego, a także pełnił rolę fosy. Jak podaje MTHJL, potok istnieje do dziś w formie kanału krytego i uchodzi do rzeki Przemszy w rejonie zakola ulicy Kaczej.
Radni podejmą także uchwały dotyczące sprzedaży niezabudowanych znajdujących się przy ulicach Niepodległości, Długiej i Cegielnianej oraz wyrażenia zgody na służebność gruntową przy ulicy Partyzantów.
Transmisja sesji będzie dostępna tutaj.