Podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta 23 kwietnia, odznaczono Alfreda Sulika, emerytowanego profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i propagatora historii Mysłowic, tytułem „Zasłużony dla miasta Mysłowice”.

Na sesji nadzwyczajnej laudację napisaną przez Tomasza Wronę wygłosił Edward Lasok. Wniosek o wyróżnienie mysłowiczanina tym tytułem złożyli członkowie Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.

– Dowiedzieliśmy się od profesora, że lata temu był taki wniosek, ale ponieważ kilku radnych było przeciwnych temu, on odrzucił ten wniosek. Myśmy go ponowili w tym roku i jednak z sukcesem przyjął naszą propozycję, a więc wystąpiliśmy do rady miasta o nadanie mu tego tytułu – mówi Bogusław Polak, prezes MTHJL.

dr hab. Alfred Sulik jest autorem wielu publikacji historycznych na temat Mysłowic m.in. obszernej dwutomowej „Historii Mysłowic”. W przygotowaniu jest także trzeci tom, w którego ukończeniu pomoże Tomasz Wrona, mysłowicki historyk.

– Myślę, że w ten sposób młodzież będzie mogła się uczyć historii i zapamiętać o tym mieście. Nie mam po prostu czasu, żeby podjąć pisanie i w związku z tym cały materiał, łącznie z książkami przekazałem Panu magistrowi Wronie i on będzie kontynuował tę pracę i myślę, mam nadzieję, że ją zamknie pod moją kontrolą – informuje dr hab. Alfred Sulik.

Drugi tom „Historii Mysłowic” zdobył w 2012 roku prestiżową nagrodę im. ks. Augustyna Weltzla „Górnośląski Tacyt” w kategorii badacz historii. Profesor Sulik przez całe swoje życie działał i nadal działa na rzecz Mysłowic, nie tylko na niwie naukowej, ale także społecznej i kulturalnej.

dr hab. Alfred Sulik urodził się 29 września 1931 roku w Mysłowicach. W młodzieńczych latach rozwijał karierę sportową w śląskich klubach piłki nożnej (m.in. Lechia 06 Mysłowice), później zajmował się działalnością organizacyjną na rzecz miasta. W latach 1959-1961 był m.in. inicjatorem i współorganizatorem uroczystości z okazji jubileuszu 600-lecia istnienia miasta. Jest także autorem niezliczonej ilości publikacji na temat historii Mysłowic, drukowanych w opracowaniach zbiorowych czy w prasie – m.in. w Dzienniku Zachodnim i Życiu Mysłowic. Dzieje miasta propagował także podczas wykładów, prelekcji i pogadanek organizowanych przez różne instytucje kultury i szkoły na terenie Mysłowic.

Za długoletnią działalność na rzecz lokalnej społeczności został wielokrotnie odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.