2 października Kultowy Kinoteatr Znicz wypełnił się dźwiękami muzyki. Z inicjatywy mysłowickich chórów i zespołów odbył się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Na scenie Mysłowickiego Ośrodka Kultury wystąpiły chóry: Milenium z Dziećkowic, św. Maksymiliana z Janowa Miejskiego i Familia z Brzezinki oraz kapela Kosztowioki i trio harmonijek ustnych Lady and Gentlemen’s Harmonica.
Wydarzenie było nie tylko okazją do świętowania Międzynarodowego Dnia Muzyki, który od 1975 roku jest obchodzony 1 października na całym świecie, ale także do uhonorowania dwóch zespołów związanych z naszym miastem, które w ostatnim czasie obchodziły swoje okrągłe jubileusze.
Pierwszym z nich jest kapela Kosztowioki, która w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. Założona w 1991 roku jako zespół śpiewaczo-muzyczny przez śp. Erwina Włoska od początku istnienia wykonywała repertuar śląski z melodiami z przełomu XIX i XX wieku.
– Chcemy zachować to dziedzictwo kultury. Otóż zespół śpiewaczy i muzyczny funkcjonował do 2006 roku, ale ponieważ cała ekipa śpiewacza, no niestety, z racji wieku wykruszyła się powoli, nie było narybku, ale kapela przetrwała i żeby nie zatracić tego dorobku śpiewaczego zespołu, jako Kosztowioki przejęliśmy tę nazwę jako kontynuację – mówi Krystyna Gomóła z kapeli Kosztowioki.
Z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią swoje 20. urodziny obchodził także chór Milenium, który w 2000 roku został powołany z inicjatywy księdza Gerarda Sygudy, ówczesnego proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Dziećkowicach.
– Cieszymy się, że jesteśmy znowu, po tak długiej przerwie na estradzie, że możemy znów się zaprezentować i okazało się, że z naszą formą nie jest aż tak źle po tak długim czasie. Jest bardzo dobrze, bardzo dobrze wszystko działa u nas i spotykamy się regularnie – podkreśla Barbara Badura, dyrygent chóru Milenium.
Muzyka nie jedno ma imię, dlatego Mysłowicki Ośrodek Kultury skupia wokół siebie rozmaite formacje muzyczne, zachęcając jednocześnie do poznania oferty jednostki.
– Jest takie powiedzenie „Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”. I tak jest, drodzy Państwo. U nas, w naszym domu kultury, bo jesteśmy domem dla wszystkich talentów, zapraszamy również osoby, które chciałyby, mają możliwości, mają jakieś swoje ukryte pasje i talent, do tego, żeby przystąpiły do działających zespołów. Jest ich naprawdę wiele w różnych dzielnicach naszego miasta. Przyjdźcie, zasilcie, zrealizujcie się, drodzy Państwo. Zapraszamy – zachęca Sylwia Bobek, wicedyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.