Źródło: UM Mysłowice / MRMM

Kiedy w lutym 2022 r. Młodzieżowa Rada Miasta Mysłowice złożyła wniosek o przyjęcie do projektu „Młodzieżowe Rady Gmin dla Demokracji i Klimatu” współtworzonego przez Fundację Civis Polonus i Stowarzyszenia BoMiasto nie wiedziała, że dostanie się do projektu jako jedna z zaledwie trzech młodzieżowych rad z całego Śląska i jedna z sześciu z całej Polski. Tym bardziej mysłowiccy młodzieżowi radni z ogromną radością przyjęli informację o zakwalifikowaniu do projektu oraz możliwości podjęcia współpracy z innymi Młodzieżowymi Radami.

Pierwszym oficjalnym wydarzeniem w projekcie była konferencja inaugurująca, która odbyła się w połowie marca, online za pośrednictwem platformy zoom. W trakcie konferencji członkowie młodzieżowej rady wraz z opiekunem dowiedzieli się dużo o głównych założeniach projektu i o swojej roli w tym przedsięwzięciu. Zdobyli rzetelną wiedzę na temat zagrożeń klimatycznych, degradacji środowiska oraz katastrofy, przed którą wszyscy dziś stoimy, nawet jeśli na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Poznali również realizatora projektu Fundację Civis Polonus działającą w partnerstwie ze Stowarzyszeniem BoMiasto, a także przedstawicieli pozostałych młodzieżowych rad miast i gmin z województw mazowieckiego i śląskiego (Łomianki, Mikołów, Mysłowice, Ostrołęka, Pawłowice, Wołomin).

Kolejnym wydarzeniem w ramach projektu była „Akademia młodych liderów”. To trzydniowe szkolenie w Warszawie, podczas którego zostały wzmocnione kompetencje liderskie młodzieżowych radnych, w których mogli jeszcze bardziej rozwinąć swoją wiedzę o wyzwaniach i zagrożeniach oraz planowaniu lokalnych działań proklimatycznych.

W czasie szkolenia wszyscy przedstawiciele młodzieżowych rad i ich opiekunowie wspólnie przygotowywali się również do realizacji szkolnych agend klimatycznych, które rozpoczęły się w kilku mysłowickich szkołach pod koniec kwietnia. Agendy mają na celu zbadanie, czy i jak szkoły mogą działać w sposób bardziej przyjazny dla klimatu.

Młodzieżowa Rada Miasta Mysłowice w porozumieniu z opiekunami samorządów uczniowskich planuje organizację debaty społecznej w wybranych szkołach, podczas której podjęte zostaną rozmowy o różnych proekologicznych sposobach przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. Zadaniem uczestników projektu jest bowiem praca nad wdrażaniem lokalnych, praktycznych rozwiązań związanych z wpływem młodzieży na sprawy klimatu.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie civispolonus.org.pl/ w zakładce Projekty.

Źródło: informacja prasowa UM Mysłowice