fot. pexels.com (ilustracyjne)

W czwartek 14 marca w życie wszedł w życie przepis zaostrzający karę za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy czy sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia. Dotyczy to także osób, które spożyją alkohol lub zażyją środek odurzający po popełnieniu tych czynów, ale przed badaniem trzeźwości czy badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy kierowca lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego, który był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Dotyczy to także przestępstw związanych z katastrofą i wypadkiem;
  • nietrzeźwy kierowca lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego, który znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Źródło: KMP Mysłowice