fot. pixabay.com

Nie wszyscy wyborcy będą mogli osobiście udać się do obwodowych komisji wyborczych, aby oddać głos w wyborach samorządowych. Wyborcy z niepełnosprawnością, seniorzy i osoby w obowiązkowej kwarantannie mogą zagłosować korespondencyjnie. Jednak taki zamiar należy zgłosić z odpowiednim wyprzedzeniem. Możliwe jest też głosowanie przez pełnomocnika.

Kto może głosować korespondencyjnie?

Z głosowanie korespondencyjnego mogą skorzystać wyborcy, którzy posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Głosować korespondencyjnie mogą również wyborcy, którzy w dniu głosowania podlegają obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów, tj do 25 marca 2024 roku. A wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, do 5. dnia przed dniem wyborów, czyli do 2 kwietnia 2024 r. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnego głosowania w drugiej turze.

Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca zgłasza komisarzowi wyborczemu ustnie, pisemnie, elektronicznie lub telefonicznie. Osoba niepełnosprawna do wniosku musi dołączyć kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Osoby niedowidzące lub niewidome mogą zażądać też dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.

Pakiet wyborczy zostanie dostarczony wyborcy przez przedstawiciela Poczty Polskiej nie później niż 6. dnia przed dniem wyborów. Natomiast w przypadku osób na kwarantannie lub izolacji, pakiet zostanie dostarczony nie później niż do 2. dnia przed wyborami. Po oddaniu głosu karty do głosowania trzeba umieścić w kopercie zwrotnej, która zostanie odebrana również przez przedstawiciela Poczty Polskiej.

Głosowanie przez pełnomocnika

Osoby z niepełnosprawnością lub osoby, które w dniu wyborów ukończą 60 lat mogą także głosować przez pełnomocnika, który posiada prawa wyborcze. Pełnomocnictwo może być wstępny, (ojciec, matka, dziadek, babcia), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, mąż zaufania, obserwator społeczny czy osoba kandydująca w wyborach. Pełnomocnictwa udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania. Wniosek należy złożyć najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów.

Źródło: PKW