Śląskie ścieżki do biegania – przegląd opcji
Jeśli twoim ulubionym sportem jest bieganie, warto szukać ciekawych tras, żeby urozmaicić swoje treningi. Jednym z najpiękniejszych regionów z różnorodnymi ścieżkami do biegania jest Śląsk. Sprawdź, gdzie dokładnie znajdują się najciekawsze trasy biegowe na Śląsku. Być może właśnie tam będziesz mieć okazję do spędzania aktywnego czasu na świeżym powietrzu.
Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie znany jest również jako Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka. Wiele osób określa go jako „zielone płuca Górnego Śląska”. Ogromny park zajmujący powierzchnię 535 ha znajduje się na terenie Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. To świetne miejsce dla osób, które lubią biegać.
Park Śląski w Chorzowie jest też jednym z największych w Europie. Znajduje się w nim mnóstwo tras spacerowych oraz biegowych o zróżnicowanej długości i trudności. Wybierając się na ćwiczenia do parku, nie zapomnij o włożeniu wygodnych butów i ciuchów. Znajdziesz je m.in. tutaj: https://sportano.pl/marki/under-armour.
Jedna z najpopularniejszych tras biegnie wokół Dużego Stawu. Pętla mierzy ponad 4 km i jest świetna zarówno dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych biegaczy. Średni czas biegu na takim dystansie wynosi 35 minut, choć wiele zależy od naszych umiejętności, kondycji i stanu zdrowia. Suma podejść na odcinku to 39 m, natomiast suma zejść wynosi 40 m.
W Parku Śląskim jest też wiele tras, które prowadzą przez zalesione tereny zapewniające cień oraz świeże powietrze, nawet gdy na zewnątrz jest słonecznie i upalnie. Leśne trasy są przeznaczone głównie dla doświadczonych biegaczy, którzy potrzebują urozmaiconych treningów.
Gdzie jeszcze biegać na Śląsku?
Kolejnym ciekawym miejscem do biegania na Śląsku jest Dolina Trzech Stawów. To część Katowickiego Parku Leśnego, która zajmuje ok. 65 ha. Miejsce słynie z 11 sztucznych zbiorników wodnych. Teren rekreacyjny wyróżnia się bliskością natury, a także licznymi trasami biegowymi o różnym stopniu trudności.
Dla biegaczy dostępnych jest kilka pętli wokół malowniczych zbiorników wodnych. Najpopularniejsza liczy ok. 4 km i świetnie nadaje się zarówno na poranny jogging, jak i wieczorny bieg. Dla preferujących bieganie po naturalniejszym terenie Dolina Trzech Stawów oferuje liczne ścieżki prowadzące przez lasy i łąki. W takich warunkach można trenować długo i w spokojnej atmosferze. Jeśli wybierasz się na bieg, nie zapomnij o odpowiednich ubraniach sportowych dostosowanych do pogody. Możesz je znaleźć m.in. tutaj: https://sportano.pl/marki/gym-glamour.
Kolejnym obszarem, gdzie można biegać i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, jest Puszcza Pszczyńska – obszar leśny obejmujący Lasy Pszczyńskie i Lasy Raciborskie. Miejsce położone w Kotlinie Oświęcimskiej świetnie nadaje się do uprawiania różnych sportów.
Na terenie Katowic mamy też Rezerwat Las Murckowski, w którym znajduje się kilka znakomicie oznakowanych szlaków – świetnie nadają się do biegania. Najpopularniejszy z nich ma ok. 7 km i prowadzi przez różnorodne tereny leśne. To obszar chroniony, który oferuje wyjątkowe warunki do biegania w niezmienionym, naturalnym środowisku. Trasy na terenie Lasu Murkowskiego różnią się długością oraz intensywnością, dzięki czemu każdy może znaleźć idealną pod swoje wymagania, umiejętności i kondycję.
Popularnym miejscem na Śląsku jest też katowicki Park Kościuszki. To zdecydowanie jedno z najstarszych i najbardziej znanych miejsc do biegania w Katowicach, które zajmuje powierzchnię 72 ha. Teren parkowy uznawany jest za największy w granicach administracyjnych miasta. Trasa wokół parku liczy kilka kilometrów, więc jest idealna dla biegaczy.
Warto odpowiednio przygotować się do treningu i zadbać o odpowiedni ubiór. Wysokiej jakości ciuchy do biegania znajdziesz m.in. w tym miejscu: https://sportano.pl/marki/strong-point.
O czym pamiętać, przygotowując się do biegu w parku?
Jak widzisz, Śląsk to miejsce oferujące liczne tereny zielone do biegania. Najłatwiej jest skorzystać z możliwości, jakie dają parki miejskie. Z reguły mamy do nich najprostszy dostęp. Poza tym ścieżki w parkach często są dokładnie wytyczone i oznakowane, więc minimalizuje się ryzyko np. zgubienia w terenie. Niezależnie od poziomu zaawansowania, do biegania w parku zawsze należy się dobrze przygotować.
-
Najważniejszym elementem wyposażenia biegacza są buty. Odpowiednie obuwie powinno być przede wszystkim wygodne. Musi też amortyzować wstrząsy. Najlepiej sprawdzają się buty zaprojektowane specjalnie do biegania, które zmniejszają ryzyko kontuzji i zapewniają stopom odpowiednie wsparcie.
-
Strój do biegania powinien być wygodny i dostosowany do warunków pogodowych. W chłodniejsze dni warto ubrać się na cebulkę. Z kolei w cieplejsze dni włożyć można oddychającą odzież.
-
Zanim rozpoczniesz bieg, poświęć czas na porządną rozgrzewkę. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko kontuzji.
-
Kluczem do sukcesu na pewno będzie dobry plan treningowy. Dzięki niemu łatwiej można osiągnąć zamierzone cele. Aby uniknąć przeciążenia organizmu, warto stopniowo zwiększać zarówno dystans, jak i intensywność biegów.
-
Niezwykle ważne dla biegaczy powinno być odpowiednie nawodnienie.
Warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas biegania. Ćwicz w dobrze oświetlonych miejscach, gdzie przebywają również inni ludzie. Staraj się zabierać telefon komórkowy, aby w razie konieczności zadzwonić po pomoc. Informuj bliskich o tym, gdzie zamierzasz trenować i jaką ścieżką chcesz biec. Po zmroku noś odblaskowe elementy odzieży – możesz też używać latarki czołowej.
Dla niektórych ważnym elementem może okazać się monitorowanie postępów. Możesz używać do tego m.in. aplikacji mobilnych, ale też zegarka sportowego. Regularne zapisywanie wyników pozwoli śledzić zmiany. W ten sposób można również lepiej motywować się do dalszej pracy. Równie ważna, jak trening jest regeneracja. Poświęć przynajmniej kilka minut na ćwiczenia rozciągające po biegu. Dobrze jest też zadbać o odpowiedni sen i zrównoważoną dietę, dzięki czemu dostarczysz do organizmu niezbędnych składników odżywczych.
Artykuł sponsorowany