Mysłowicki Przewodnik Historyczny

Nie ulega wątpliwości, że Mysłowice to miasto z ponad 600-letnią historią, w którym przez wiele wieków żyły obok siebie osoby o różnym pochodzeniu czy wyznaniu. Bogata przeszłość miasta stała się inspiracją do stworzenia nowego formatu, czyli programu o nazwie Mysłowicki Przewodnik Historyczny.

Prowadzącym MPH jest Bartosz Bednarczuk, którego możecie Państwo kojarzyć z projektu Historia Zapomniana oraz dwóch filmów dokumentalno historycznych jakie stworzył wraz z pomocą Muzeum Miasta Mysłowic i Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.

– Po pracy przy filmach o obozie Rosengarten i stacji imigracyjnej, jakie w przeszłości znajdowały się w obecnym Parku Promenada, zachwyciło mnie to jak wielu ludzi w Mysłowicach interesuje historia miasta. Zarówno ta ciemna i bolesna, jak również ta bardziej pozytywna, czy wręcz baśniowa i anegdotyczna. Bardzo cieszę się, że mogę tworzyć program właśnie tutaj, bo wiem, że tematów nie zabraknie na wiele lat – komentuje pracę przy Mysłowickim Przewodniku Historycznym Bartosz Bednarczuk.

Nowy program będzie pojawiał się mniej więcej co dwa tygodnie. Podobnie jak w przypadku filmów projektu Historia Zapomniana, Bartosz Bednarczuk będzie zapraszał do współpracy przede wszystkim pracowników Muzeum Miasta Mysłowic, członków Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga, oraz wszystkich naukowców i pasjonatów związanych z Mysłowicami.

W premierowym odcinku pojawia się historia trzech kościołów znajdujących się przy ulicach Bytomskiej, Starokościelnej i na skrzyżowaniu Starokościelnej z Krakowską. Odcinek nieprzypadkowo zaczyna właśnie ten wątek, bo w drugiej części Bartosz przeprowadza rozmowę z Katarzyną Sobotą-Liwoch, która prowadziła ostatnio prace archeologiczne przy Kościele Mariackim.

Źródła zdjęć archiwalnych w czołówce programu: prywatne zbiory Dariusza Faleckiego

Źródła zdjęć archiwalnych użytych w odcinku: Śląska Biblioteka Cyfrowa oraz Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga.