Do 22 sierpnia potrwają konsultacje społeczne dotyczące zasad najmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Mysłowice. Jeśli nowe kryteria zostaną wprowadzone, zwiększy się szansa na mieszkanie z miasta dla osób, które dotychczas miały za wysokie zarobki na komunalne lokum, ale jednocześnie nie stać ich na zakup własnego „M” lub najem po cenie rynkowej.

– Tym podstawowym kryterium jest dochód na gospodarstwo domowe i faktycznie w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z bardzo dużą inflacją, podwyżką płac i niemal te wszystkie kryteria spowodowały, że aktualnie obowiązujący dochód wymaga zaktualizowania. Chcieliśmy również objąć tym systemem pomocy mieszkaniowej osoby czy gospodarstwa domowe, które aktualnie są poza tym systemem, czyli osoby, które na dzień dzisiejszy wedle obowiązujących kryteriów zarabiają za dużo, ale w naszej ocenie nie jest to na tyle dużo, aby można było swobodnie wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym, ponieważ taki wynajem jest dosyć drogi – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK w Mysłowicach.

Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii mieszkańców Mysłowic na temat projektu uchwały, który ma określać nowe zasady dotyczące maksymalnej wysokości dochodów gospodarstw domowych kwalifikujących się do wynajmu lokali na czas nieoznaczony oraz najmu socjalnego. Dodatkowo, projekt zawiera zasady dotyczące możliwości obniżki czynszu oraz warunki kwalifikujące wnioskodawców do poprawy warunków mieszkaniowych, takie jak zamieszkiwanie w lokalach niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– W momencie, kiedy uchwała wejdzie w życie zwiększy się również to wynagrodzenie bazowe, w stosunku do którego wliczamy ten dochód. Myślimy, że od 1 stycznia 2025 powinien to być dochód w okolicy 5000 zł netto. Musimy też pamiętać, że do tego dochodu, zgodnie z ustawą nie wliczamy np. takich świadczeń jak 800+, czy pewnych świadczeń z MOPS-u, więc jest to dochód głównie ze stosunku pracy – dodaje dyrektorka MZGK.

Dzięki temu zwiększy się krąg osób uprawnionych do mieszkań z zasobu miasta. Co jednak z samą dostępnością mieszkań?

– Cały czas pracujemy nad zwiększeniem dostępności mieszkań w zasobie komunalnym. Jedną z metod jest budownictwo komunalne. Mamy jeden budynek, planujemy budowę kolejnego budynku przy ul. Huta Amalii, Mieszka I, ale też kompleksowo remontujemy istniejące budynki, jak chociażby kamienica przy ul. Bytomskiej 37, która lada moment będzie zasiedlana. Kolejną kamienicą, która w całości będzie remontowana to jest kamienica przy ul. Bytomskiej 27a. Więc ta dostępność mieszkań takich wyremontowanych, myślę że będzie się sukcesywnie zwiększała – informuje Małgorzata Książek-Grelewicz.

Opinii można udzielić do 22 sierpnia br. w następujących formach:

  1. zbieranie uwag, opinii lub propozycji na piśmie przesłanych pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta Mysłowice Wydział Infrastruktury Miejskiej, 41-400 Mysłowice ul. Powstańców 1 (decyduje data wpływu do Urzędu),
  2. drogą elektroniczną na adres: gmk@myslowice.pl w tytule wiadomości wpisując: Konsultacje społeczne – projekt uchwały Rady Miasta Mysłowice w sprawie „Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Mysłowice”.
  3. zbieranie uwag i wniosków w formie elektronicznej poprzez platformę dedykowaną konsultacjom znajdującą się pod adresem www.konsultacje.myslowice.pl.

Projekt dostępny jest tutaj.