Konferencja, która odbyła się 24 września, poświęcona wspieraniu rodzin dotkniętych przemocą i problemem alkoholowym, była okazją do podzielenia się wiedzą i doświadczeniami oraz podkreślenia roli Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Mysłowicach w ciągu 25 lat jego działalności.

Szesnasta konferencja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach, tym razem pod hasłem „Od interwencji do skutecznej pomocy. Wspieranie rodzin z problemem alkoholowym doznających przemocy domowej,” odbyła się w MOK przy Grunwaldzkiej. Wydarzenie stanowiło także okazję do świętowania 25-lecia działalności Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który przez lata pozostaje istotną instytucją oferującą wsparcie osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem podsumowującym dotychczasową działalność ośrodka, który ewoluował przez lata.

– Na początku koncentrowaliśmy się głównie na osobach doświadczających przemocy, ale obecnie pomagamy także w innych kryzysach, takich jak żałoba, myśli suicydalne, problemy rodzinne czy małżeńskie oraz kryzys bezdomności – mówiła Izabela Przybyła, kierowniczka OIK-u.

– W ramach ośrodka działa hostel, który udziela schronienia ofiarom przemocy oraz osobom w kryzysie, w tym matkom z dziećmi. Temat ten staje się coraz bardziej aktualny, ponieważ wiele osób wynajmuje mieszkania, ale z różnych przyczyn, szczególnie finansowych, nie może z nich korzystać. W latach 2015-2023 z schronienia skorzystało 259 osób, a w trybie ambulatoryjnym objęto pomocą 1916 osób i ich rodzin – dodaje kierowniczka OIK-u.

To nie jedyna działalność OIK-u. Specjaliści udzielili tu w ciągu ostatnich ośmiu lat 20 266 porad pedagogicznych, psychologicznych, socjalnych i prawnych. Ośrodek w Mysłowicach, założony w 1999 roku na wzór OIK-u w Krakowie, planuje rozwijać wsparcie dla dzieci i młodzieży w kryzysie emocjonalnym. W planach jest stworzenie telefonu zaufania dla młodzieży doznającej przemocy oraz rozszerzenie działań edukacyjnych na temat zagrożeń związanych z narkotykami.

Podczas konferencji odbyły się następnie wystąpienia dotyczące różnych form pomocy osobom w kryzysowych sytuacjach, przemocy domowej i problemach alkoholowych w rodzinie. Siostra Anna Bałchan ze Stowarzyszenia „PO-MOC” poprowadziła prelekcję na ten temat. Kolejne wystąpienie dotyczyło roli dziecka w rodzinie dysfunkcyjnej oraz programu profilaktycznego „FRED,” który zaprezentowała psycholog Joanna Michalik-Lubecka. Izabela Hubicka omówiła psychoterapię dzieci po urazach związanych z przemocą domową, a Anita Rojek przedstawiła temat „Komunikacja bez przemocy. Język żyrafy i szakala.”

– Najważniejsze jest to, że działamy w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej, a wszystkie jednostki integrują swoje działania. Współpracujemy z Miejską Komisją Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym, ponieważ główną przyczyną przemocy jest stosowanie aktywnych środków, w tym alkoholu. Tematyka konferencji dotyczyła także tego, jak pomagać dzieciom, które również doświadczają przemocy – mówiła Izabella Nowak, dyrektorka MOPS.

Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom MOPS za ich ciężką pracę i zaangażowanie. Wspólnie tworzymy lepsze warunki dla osób w potrzebie. Gratuluję Ośrodkowi i życzę dalszych sukcesów mówił Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Organizatorami konferencji byli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mysłowicach oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Mysłowicach.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa przy ul. Gwarków 24. Kontakt jest możliwy pod numerem telefonu (32) 222-24-21 w godzinach od 7.30 do godz. 15.30.