Od 1 lutego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można składać elektroniczne wnioski o 800+ na następny okres świadczeniowy, a więc od 1 czerwca 2025 roku do 31 maja 2026 roku.
Świadczenie to przyznawane jest na każde dziecko, które nie przekroczyło 18 roku życia, niezależnie od wysokości dochodu rodziców. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną.
– „Rodzice mają kilka kanałów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić za pomocą aplikacji mZUS, profilu PUE/eZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia” – wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Jeżeli opiekun dziecka złoży wniosek o świadczenie w terminie do 30 kwietnia, może spodziewać się jego wypłaty do 30 czerwca br. Wówczas ciągłość wypłat zostanie zachowana. Jeśli natomiast rodzic złoży wniosek w maju, to pieniądze dostanie dopiero w lipcu wraz z wypłatą czerwcową. Z kolei w przypadku, gdy ktoś złoży wniosek o świadczenie na noworodka w terminie do trzech miesięcy od dnia jego urodzenia, to należność będzie się liczyła od daty jego narodzin.
– „Jeśli ktoś złoży wniosek w maju 2025 r., to prawo do świadczenia nabędzie od 1 czerwca br., ale wypłata świadczenia nastąpi dopiero w lipcu i wraz z lipcowym 800 plus otrzyma też kwotę za czerwiec, jednak jeden miesiąc będzie musiał poczekać na przelew z ZUS. Jeśli wniosek o 800 plus zostanie złożony w czerwcu br., to prawo do 800 plus będzie od 1 czerwca br., ale – uwaga – pieniądze mogą wpłynąć na konto dopiero w sierpniu wraz z kwotą świadczenia za czerwiec i lipiec, a to oznacza, że w czerwcu i lipcu nie będzie przelewów, choć faktycznie kwota zostanie później nadpłacona” – czytamy w komunikacie ZUS.
W zeszłym roku w Polsce złożono ponad 5 mln wniosków o świadczenie 800+, z czego w województwie śląskim – 569 tys. Kwota wypłaconych świadczeń w 2024 roku przekroczyła zatem 7,2 mld zł.
Informacja prasowa ZUS