Szukasz dla siebie przyszłościowego zawodu? Myślałeś o studiach z pogranicza informatyki i bezpieczeństwa? To coraz popularniejszy wybór, który wbrew pozorom nie jest zarezerwowany tylko dla ścisłych umysłów. Przeczytaj artykuł i sprawdź,kto może zapisać się na licencjat z cyberbezpieczeństwa i jak wygląda program nauczania.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa – czy to zawód przyszłości?

Według raportu KPMG, aż 83% polskich firm doświadczyło co najmniej jednej próby cyberataku w 2024 roku. W obliczu tak poważnego zagrożenia, zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa nieustannie rośnie. Tacy eksperci mają kluczowe znaczenie, zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach, które przechowują na swoich serwerach ogromne ilości wrażliwych danych narażonych na ataki hakerskie.

Aby zapobiec wyciekom poufnych informacji i plików, firmy muszą nieustannie monitorować swoją infrastrukturę IT oraz regularnie kontrolować i aktualizować zapory bezpieczeństwa. Z tego względu wiele korporacji posiada wyspecjalizowane działy zajmujące się wyłącznie cyberochroną. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zabezpieczanie kluczowej infrastruktury sieciowej z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań programistycznych, co pozwala stale utrzymywać poziom wysokiego bezpieczeństwa.

Kto może studiować cyberbezpieczeństwo?

Studia pierwszego stopnia z zakresu cyberbezpieczeństwa są polecane każdemu, kto jest zainteresowany ochroną danych oraz wykrywaniem potencjalnych zagrożeń sieciowych. To opcja nie tylko dla osób biegle poruszających się w systemach informatycznych, ale również dla tych, którzy wcześniej nie mieli styczności z tą dziedziną.

Aby rozpocząć naukę, nie trzeba mieć wcześniejszego doświadczenia w programowaniu lub pracy z systemami IT, wystarczy ciekawość, analityczne myślenie i chęć zdobywania wiedzy w nowej dziedzinie.

Cyberbezpieczeństwo to doskonały wybór dla osób planujących karierę związaną z ochroną danych w dużych korporacjach, startupach technologicznych, instytucjach administracji publicznej, organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem, a także w służbach mundurowych.

Jak wyglądają studia i czego uczą?

Podczas studiów z cyberbezpieczeństwa zdobywa się wiedzę z zakresu zarządzania systemami bezpieczeństwa, ochrony i administracji danych osobowych, wykrywania cyberataków, zarządzania ryzykiem, a nawet psychologii.

Zastanawiasz się, jak wyglądają takie studia na nowoczesnej uczelni? Decydując się na naukę w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, oprócz możliwości studiowania interesującej i przyszłościowej dziedziny, otrzymujesz szansę na elastyczne kształcenie we własnym tempie! To szczególnie istotne dla osób, które chcą dokładnie zgłębiać temat i uczyć się bez presji. WSKZ oferuje naukę z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość i udostępnia platformę e-learningową, dającą więcej swobody, jeśli chodzi o czas i miejsce, w jakim student będzie zdobywał wiedzę.