Fot. Komenda Miejska PSP w Mysłowicach

Komenda Miejska PSP w Mysłowicach przypomina o tym, jak ważne jest, by mieć w domu czujki dymu i tlenku węgla. Należy także pamiętać o regularnej kontroli ich sprawności.

Ogień to żywioł, który potrafi w kilka minut pochłonąć dorobek całego życia. Zwykłe codzienne sytuacje, jak zagotowana woda pozostawiona na kuchence czy usterka instalacji elektrycznej mogą przerodzić się w tragiczny pożar, a z zagrożenia nie zdajemy sobie sprawy do momentu, aż jest już za późno. 

– Czujki sprawiają, że możemy spać spokojnie, bo najwięcej zagrożenia może być też podczas snu, a czujka, nawet kiedy śpimy, czuwa nad naszym bezpieczeństwem. I tak samo pod naszą nieobecność, jeżeli coś miałoby się dziać, to ta czujka po wykryciu będzie alarmowała. Sąsiedzi usłyszą alarm i będą mogli sami do nas zadzwonić, informując, że doszło do zagrożenia – opowiada mł. bryg. Wojciech Chojnowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.

Od 21 listopada 2024 r. obowiązuje przepis nakazujący montaż czujek przeciwpożarowych w użytkowanych domach i mieszkaniach najpóźniej do 1 stycznia 2030 roku. Nowe budynki muszą być w nie wyposażone już od 23 grudnia 2024 roku. Urządzenia do wykrywania tlenku węgla stają się obowiązkowe również we wszystkich pomieszczeniach, gdzie dochodzi do spalania paliw, od pieców węglowych po kuchnie gazowe.

Planując kupno czujki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość urządzenia. 

– Przed zakupem czujki warto upewnić się, że pochodzi ona od sprawdzonego i renomowanego producenta. Należy zapoznać się z informacjami o firmie, jakości jej produktów oraz ich niezawodności, czy są bezawaryjne, czy nie są to tzw. no-name’y. Czasami czujki pojawiają się też w marketach, gdzie kupuje się je za śmieszne pieniądze, a one często już po kilku miesiącach zaczynają wariować i sprawiają więcej nerwów oraz nieprzyjemnych sytuacji na skutek wadliwego działania – informuje mł. bryg. Wojciech Chojnowski.

Przypomnijmy, że czujka powinna posiadać znak budowlany „B” i spełniać wymagania Polskiej Normy PN-EN 50291-1:2018. Szczególnie ważna jest także regularna kontrola sprawności jej działania, wymiana baterii, testy działania, a po kilku latach wymiana całej czujki zgodnie z zaleceniami producenta.