fot. poglądowa / www.pixabay.com
fot. poglądowa / www.pixabay.com

          „Mamy to!” mogą powiedzieć wszyscy Ci, których przez lata fundamentem była umowa zlecenie. Od 1 stycznia obowiązkiem pracodawcy jest uzupełnienie stażu pracy o takie właśnie umowy. 

Choć rządy różnych ugrupowań starają się walczyć od lat ze „śmieciowymi” umowami to i jak wielu pracodawców wybiera właśnie takie rozwiązanie jako fundament współpracy ze swoimi pracownikami. Tyczy się to głównie podmiotów prywatnych, a powodem są duże koszty jako pracodawca ponosić zatrudniając kogoś na umowę o pracę. Do niedawna taka forma współpracy nie wliczała się do tzw. stażu pracy. Od 1 stycznia nastąpiła jednak zmiana.

Mało kto tak naprawdę ma możliwość wyboru formy umowy, na podstawie której świadczona jest praca. Zlecenie to też praca. Jednoosobowa działalność gospodarcza to praca. I zasługują na docenienie. Dlatego konieczna jest zmiana Kodeksu pracy, aby wyrównać szanse w dostępie do niektórych uprawnień pracowniczych, jak i stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego

– mówiła we wrześniu br. w Sejmie RP ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W październiku ubiegłego roku ustawę podpisał nowy prezydent RP Karol Nawrocki. Tym samym świadczenie pracy na podstawie umów zlecenie, będzie wliczane do stażu pracy. Dla wielu, szczególnie młodych osób, może to oznaczać nie tylko dodatki w postaci wysługi lat, ale również więcej dni urlopowych w roku.

Zaświadczenia potwierdzające posiadanie umów zlecenie w przeszłości powinien wystawić Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy umowy te były zawierane wiele lat temu i brak po nich śladu w systemie ZUS, to pracownik na własną rękę będzie mógł udowodnić posiadanie takich umów.

Zgodnie z ustawą do stażu pracy wliczać będą się:

· okresy prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy z osobą prowadzącą działalność,

· okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,

· okresy wykonywania umowy zlecenia,

· świadczenia usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą,

· okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,

· przebyty za granicą (udokumentowany) okres wykonywania innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej.

– Nowe przepisy ustawy będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 roku – dla pracodawców z sektora finansów publicznych, pierwszego dnia miesiąca po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy – dla pracodawców spoza sektora publicznego – podaje w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2026 r.

źródło: www.gov.pl