Polska Grupa Górnicza rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń od pracowników zainteresowanych skorzystaniem z pakietu osłon socjalnych. Chodzi zarówno o jednorazowe odprawy pieniężne, jak i urlopy górnicze oraz przeróbkarskie.
To efekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która weszła w życie 1 stycznia 2026 roku.
Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorstwa górnicze mogą uruchamiać rozwiązania skierowane do osób, które zdecydują się na dobrowolne odejście z branży. W praktyce oznacza to możliwość skorzystania z 5-letnich urlopów dla górników pracujących pod ziemią oraz 4-letnich urlopów dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. W czasie urlopu pracownicy otrzymują 80 procent wynagrodzenia, obliczanego jak za urlop wypoczynkowy, bez obowiązku świadczenia pracy.
Nowelizacja rozszerza również dostęp do jednorazowej odprawy pieniężnej. Pracownicy, którzy spełnią określone warunki, mogą otrzymać 170 tys. zł netto. Warunkiem jest co najmniej trzyletni staż pracy w przedsiębiorstwie objętym ustawą oraz minimum 12 miesięcy do uzyskania uprawnień emerytalnych. Co istotne, z tej formy wsparcia można skorzystać jeszcze przed formalnym postawieniem kopalni w stan likwidacji, co wcześniej nie było możliwe.
Wypełnione wnioski można składać w punktach konsultacyjnych działających na terenie kopalń i zakładów, a także w działach spraw pracowniczych. Dokumenty są również dostępne w wersji elektronicznej na Portalu Pracownika PGG.
KWK Mysłowice-Wesoła 32 317 53 97
Spółka zachęca pracowników do kontaktu i korzystania z dostępnego wsparcia informacyjnego oraz konsultacyjnego. Jak podkreśla PGG, celem wdrażanych rozwiązań jest zapewnienie możliwie łagodnego i bezpiecznego przejścia przez proces zmian zachodzących w sektorze górnictwa węgla kamiennego.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)













