Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec łączą siły by wspólnie walczyć o wielkie, unijne pieniądze na ożywienie terenów poprzemysłowych. W mysłowickim magistracie prezydenci trzech miast podpisali umowę partnerską dotyczącą wspólnej realizacji projektu: ,,Strategia rozwoju gospodarczego miast Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec w oparciu o posiadany potencjał terenów poprzemysłowych w odniesieniu do obszaru funkcjonalnego Aglomeracji Śląskiej.”

– W tym gronie podpisujemy porozumienie już po raz drugi, co bez wątpienia jest dowodem na to, że potrafimy i chcemy ze sobą współpracować. Nasz wspólnie złożony wniosek dotyczący zagospodarowania terenów zdegradowanych otrzymał dofinansowanie na przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej . Dzisiaj każdy przedsiębiorca, który chce zainwestować, chce także bowiem wiedzieć gdzie i na czym będzie inwestował, jest to rzecz bardzo ważna i stąd też nasze wspólne spotkanie – powiedział podczas spotkania Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice.

Prezydent Kazimierz Górski podkreślił, że tereny poprzemysłowe to wspólny problem miast aglomeracji, z którym skuteczniej można zmierzyć się razem.

– Unia Europejska chce, aby całościowo i kompleksowo podejść do pewnych problemów. Nasze tereny są bardzo podobne: to są albo tereny pogórnicze albo poprzemysłowe. W tym przypadku każde z miast wyznaczyło swoje tereny, które są problemowe. Mysłowice, które chcą ożywić tereny po KWK Mysłowice są liderem tego projektu, my pomagamy naszym doświadczeniem w tym trudnym temacie. W moim przypadku jest to zagospodarowanie terenów po 5 kopalniach, jakie funkcjonowały w Sosnowcu – mówi prezydent Sosnowca Kazimierz Górski.

Umowa jest pokłosiem otrzymanego dofinansowania w wysokości ponad 2,2 mln zł na przygotowanie dokumentacji technicznej pod przyszłą rewitalizację terenów zdegradowanych w miastach partnerskich.

– W Jaworznie mamy problemowe obszary jakimi są tereny po zakładach chemicznych Organika Azot. W ramach tego przedsięwzięcia chcielibyśmy uzyskać dokumentację, która w następnej kolejności pozwoli na to, by te tereny mogły wrócić do „kultury przemysłowej” – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Dzięki otrzymanym środkom wykonana zostanie między innymi ocena stopnia zanieczyszczenia gruntów poprzemysłowych, ekspertyza stanu technicznego obiektów oraz ekspertyza w zakresie sposobów pozyskania prawa własności gruntów czy dokumentacja projektowa zagospodarowania wybranych terenów poprzemysłowych trzech miast.

Przypomnijmy; jest to kolejne działanie prezydenta Edwarda Lasoka w kierunku wykorzystania potencjału mysłowickich terenów poprzemysłowych. Jeszcze przed podpisaniem umowy prezydent prowadził rozmowy z włodarzami sąsiednich miast, tak by przyjęty sposób działania mógł zakończyć się sukcesem. Jeszcze w zeszłym roku szeroko omawianym w urzędzie miasta pomysłem na zagospodarowanie terenów pokopalnianych było utworzenie centrum intermodalnego, czyli sieci infrastruktury logistycznej umożliwiającej szybkie przemieszczanie i przeładunek towarów.

{mp4remote}/images/itvm/2014/04/rewit.mp4{/mp4remote}