4 lutego mija 39 lat od katastrofy w Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”, w której po wybuchu metanu zginęło 19 górników, a ponad 20 zostało ciężko rannych.

Do tragicznego wybuchu doszło o godzinie 5:35 pod koniec szychty górników pracujących 500 metrów pod ziemią przy likwidacji jednego z chodników. W wyniku eksplozji 17 górników zginęło na miejscu, dwóch kolejnych zmarło w szpitalu. Z rejonu wybuchu ewakuowano ponad 50 pracowników, którzy zostali poparzeni.

W środę prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz oraz zastępcy prezydenta Wojciech Chmiel i i Mateusz Targoś złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary wszystkich wypadków, jakie miały miejsce w mysłowickiej kopalni w latach 1945–2003.

W wyniku wybuchu metanu zginęli wtedy: Jan Ceglarek, Jerzy Rogowicz, Ryszard Grzesiak, Feliks Krzyska, Krzysztof Woźnica, Marek Kąkol, Piotr Błazy, Leszek Błahuciak, Tomasz Mańko, Mirosław Wójcik, Krzysztof Flis, Dariusz Oszek, Mieczysław Mittman, Wojciech Mieszczak, Andrzej Trzeciak, Marek Haśnik, Franciszek Dubiel, Marek Świeżawski, Władysław Nieduziak.

Coroczne obchody są wyrazem pamięci o górnikach, którzy stracili życie podczas pracy pod ziemią.