Rząd planuje realizację 47 inwestycji o wartości 81 miliardów złotych, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Wśród nich jest budowa Kanału Śląskiego oraz klimatyzacja kopalń, w tym KWK „Mysłowice- Wesoła”.
Klimatyzacja kopalń
Projekt klimatyzacji kopalń opiewa na kwotę 130 mln złotych i ma być zrealizowany w dwóch kopalniach Katowickiego Holdingu Węglowego: w KWK „Mysłowice-Wesoła” i „Murcki-Staszic”. Sięganie do coraz niżej położonych pokładów węgla wiąże się ze wzrostem temperatury wyrobisk górniczych. Aby zapewnić górnikom bezpieczne i względnie komfortowe warunki pracy, w kopalniach wprowadzana jest właśnie klimatyzacja.
Kanał Śląski
Pierwsze przymiarki dotyczące budowy Kanału Śląskiego, łączącego Wisłę z Odrą podejmowane były już kiedy Polska była pod zaborami. Co jakiś czas pomysł jest wyciągany z lamusa, ostatnio miało to miejsce 25 lat temu. Teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości za sprawą kanału chce zrealizować wymagania Unii Europejskiej, która nakazuje przeniesienie 30% transportu drogowego na tory albo właśnie na drogi wodne.
Budowa Kanału Śląskiego jest wyceniana na 10 miliardów złotych. Inwestycja według obecnych planów ma wynieść 93 km. Z rozważanych wersji przebiegu kanału wybrano tzw. wersję południową, przebiegającą przez Rybnicki Okręg Węglowy: kanał ma się zaczynać ię w porcie w Koźlu, biec przez Zalew Rybnicki i okolice Rybnika w stronę Żor. Następnie odbiłby nieco na północ w stronę Gostynia, a potem przeciąłby tyskie Paprocany, by stąd skierować się w stronę Bojszów i Oświęcimia.
Plan Junckera
Plan Inwestycyjny dla Europy, zwany potocznie Planem Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach – szeroko rozumianej infrastrukturze i sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Najważniejszym filarem Planu jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych.
W ramach EFIS nie będą udzielane dotacje gdyż koncepcja EFIS opiera się na instrumentach finansowych o charakterze zwrotnym. Finansowanie udzielane przez EBI pokryje tylko część kosztów projektu. Pozostałe środki będą mogły pochodzić od krajowych banków rozwoju, takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego oraz od inwestorów prywatnych.
Rząd przygotowane projekty planuje sukcesywnie przekazywać przez promotorów do oceny EBI. Lista ma charakter otwarty, co oznacza, że będzie na bieżąco aktualizowana.