Kwiaty, wyróżnienia i ciepłe słowa podziękowań – wiele ich padło podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2. Święto nauczycieli to okazja ku temu, by przypomnieć im, że trud wychowawczy i ciężka praca nie pozostają niezauważone.
[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/10/swieto-edu.mp4[/KGVID]
Głównym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień dla zasłużonych nauczycieli z mysłowickich szkół : nagród przyznanych przez prezydenta miasta Mysłowice, śląskiego kuratora oświaty oraz wyróżnień Komisji Edukacji Narodowej.
– Należy się spotkać, należy podziękować i wyróżnić tych wszystkich, którzy na to zasługują – to dzisiaj miało tutaj miejsce. – mówi Edward Lasok, Prezydent Miasta Mysłowice
Magistrat dba o lokalną oświatę nie tylko wspierając i wyróżniając nauczycieli. W mieście regularnie inwestuje się w poszczególne placówki, aby uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki i rozwijania pasji.
– Tak jak powiedziałem w swoim wystąpieniu, niedawno oddaliśmy zespół boisk na Bończyku, nowy dach na liceum ogólnokształcącym, za niedługo będziemy oddawać salę gimnastyczną przy szkole sportowej, rozpoczynamy budowę przedszkola w Kosztowach. (…) Z jednej strony jest to wydatek, ale z drugiej strony jest to potrzeba, a przede wszystkim radość, że ta nasza oświata się w taki sposób rozwija. – wylicza prezydent Edward Lasok
Mysłowice gotowe na reformę
System kształcenia w Polsce ewoluuje, ten temat wzbudza wiele kontrowersji nie tylko wśród nauczycieli. Zmiany związane z reformą edukacji nie ominą także Mysłowic. Na szczęście, jak zapewnia Naczelnik Wydziału Edukacji, miasto jest na to przygotowane.
– Nasze miasto jest przygotowane, myślę, że po tych 16 latach, kiedy powstały gimnazja, teraz przejście do szkół podstawowych nie będzie już trudnością. Młodzież jest ta sama, zmieni się tylko poziom klasy – nie będzie to pierwsza gimnazjum, tylko siódma szkoły podstawowej. (…) I dla nauczycieli i dla młodzieży miejsca na pewno nie zabraknie. – informuje Aleksandra Żołna, Naczelnik Wydziału Edukacji
Kwalifikacje uchronią przed utratą pracy
Stopień wykwalifikowania mysłowickiej kadry nauczycielskiej jest na tyle wysoki, że nie powinni się oni obawiać utraty swoich stanowisk.
– Nauczyciele mają tyle kwalifikacji, że czy to będzie praca na poziomie gimnazjum, czy szkoły podstawowej (…) mam nadzieję, że tak to będzie płynnie u nas wdrażane, że tej pracy nikt nie utraci. – mówi naczelnik
System kształcenia się zmienia, niezmienna pozostaje jednak niezwykle ważna, edukacyjno-wychowawcza misja, jaką dźwigają na swoich barkach nauczyciele. Obchody ich święta były okazją do wyrażenia wdzięczności i poszanowania względem ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.