Jeden z największych banków w Polsce, PKO Bank Polski jest zainteresowany przejęciem kontroli nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową Wesoła. Jeżeli zatem PKO BP zwycięży w przetargu ogłoszonym przez Komisję Nadzoru Finansowego, będzie mógł przejąć udziały w SKOK Wesoła. To już kolejna tego typu transakcja na terenie kraju.
Bank PKO BP obsługuje zarówno osoby fizyczne, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i wielkie korporacje. Z danych Banku wynika, że obecnie ma blisko 1200 własnych oddziałów (a także 1210 agencji), ponad 2500 własnych bankomatów i prowadzi ponad 6 mln rachunków. Klienci banku mają ponad 7 mln różnych kart, w tym blisko 1 mln kart kredytowych. Natomiast sam bank zatrudnia ponad 25 tysięcy pracowników (dane na lipiec 2014 r.). PKO BP świadczy usługi finansowe m.in. w zakresie bankowości inwestycyjnej, działalności maklerskiej, ubezpieczeń na życie a także prowadzi działalność windykacyjną, deweloperską i zarządza nieruchomościami.
Tymczasem SKOK Wesoła jest niebankową instytucją działającą na krajowym rynku usług finansowych. Ich działalność koncentruje się głównie na gromadzeniu środków pieniężnych w grupie podstawowych produktów finansowych, takich jak pożyczki i kredyty, lokaty terminowe, prowadzenie rachunków bieżących, przelewy i pośrednictwo przy zawieraniu umów ubezpieczenia.
Zatem co wyniknie z koncentracji tych dwóch instytucji? Jak zapewniają przedstawiciele, zarówno PKO BP, jak i SKOK Wesoła działają obecnie na rynkach depozytów i kredytów konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych oraz bankowego pośrednictwa w sprzedaży usług ubezpieczeniowych. Mimo to, koncentracja ma nie wpłynąć negatywnie na konkurencję na żadnym z rynków, ponieważ na skutek transakcji udziały rynkowe PKO BP powiększą się zaledwie w niewielkim stopniu.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Natomiast sama zgoda na dokonanie transakcji wygaśnie, jeżeli połączenie nie nastąpi w ciągu 2 lat od wydania decyzji.
Warto również podkreślić fakt, że prokurator generalny Andrzej Seremet informował 20 maja br. podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. SKOK-ów, że SKOK-Wesoła w Mysłowicach jest jedną z tych kas, wobec których prokuratury prowadzą śledztwa.