W czwartkowe przedpołudnie, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 odbyła się oficjalna inauguracja roku szkolnego 2015/2016. W uroczystej akademii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, radni, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele oraz zaproszeni goście.
Dwa miesiące wakacyjnej laby przeszło już do historii, a na szkolnych korytarzach znowu zrobiło się gwarno. We wtorek uczniowie powrócili do szkół, jednak uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/ 2016 odbyło się w czwartek 3 września w ZSP nr 3. Wszystkich przybyłych na uroczystość gości przywitał dyrektor placówki Adam Goździcki.
O wyzwaniach jakie stoją przed, ale także o osiągnięciach i poziomie mysłowickiej oświaty mówił prezydent Edward Lasok. W ostatnich latach mysłowicki system oświaty został gruntownie uporządkowany, a wiele pozytywnych skutków przyniósł tzw. bon oświatowy.
– Efekt jest taki, że na dzień dzisiejszy mysłowicka nie oświata nie pozamykała szkół, nie pozwalniała nauczycieli, mamy normalne odejścia na emerytury. W mysłowickich szkołach całe szczęście i oby tak było dalej młodzież i dzieci chcą się uczyć. Sytuacja jest klarowna, uważam, że takie podejście do edukacji powoduje, że spokojnie możemy patrzeć w przyszłość. – mówi prezydent Edward Lasok.
Najważniejszym punktem programu były awanse dla 26 nauczycieli pracujących w mysłowickich szkołach, które wręczyli włodarze Mysłowic. Podczas inauguracji nowego roku szkolonego, środowisko oświaty pożegnało Jerzego Sorka, dyrektora szkoły podstawowej w Morgach. Równocześnie powitano Agnieszkę Żymłę, która przejęła jego obowiązki oraz nową dyrektor Zespołu Szkół Sportowych, Justynę Wojak.
W tym roku naukę obowiązkowo rozpoczęły wszystkie sześciolatki. Do pierwszych klas w Mysłowicach udało się 389 sześciolatków oraz 724 siedmiolatki. Poza tym naukę we wrześniu rozpoczyna 1910 przedszkolaków, 4866 uczniów szkół podstawowych, w gimnazjach 1906 i w szkołach ponadgimnazjalnych 1434 uczniów. Łącznie do mysłowickich przedszkoli i szkół poszło w tym roku:10 116 uczniów.
– Uważam, że nasze mysłowickie szkoły na każdym szczeblu niczym nie różnią się od szkół w Katowicach czy Sosnowcu. Tak samo mamy wysoki poziom, wspaniałą kadrę nauczycielską i pedagogiczną, w związku z tym dlaczego mielibyśmy się tym nie chwalić? Uważam, że młodzież z Mysłowic powinna uczyć się w naszych szkołach. – mówi Edward Lasok.
Z każdym nowym rokiem na oświatę czekają nowe wyzwania, ale i nowe możliwości. O najbliższych planach opowiedziała naczelnik wydziału edukacji mysłowickiego magistratu, Aleksandra Żołna.
– Przede wszystkim idziemy w kierunku pewnych zmian, które mają ubogacić nasza ofertę, m.in. chcemy na terenie obecnego gimnazjum nr 2 również zagościły inne instytucje, takie jak Młodzieżowy Dom Kultury, chcemy również aby w tej szkole znalazła się sekcja niepełnosprawności, poradnia psychologiczno – pedagogiczna, bo to się wszystko łączy, znajdowały się w jednym miejscu. – mówi Aleksandra Żołna, naczelnik wydziału Edukacji.
Nowy rok szkolny to nie tylko nowe wyzwania, ale także okazja do podjęcia na nowo trudu nauki, która może przynieść wiele satysfakcji.