W trosce o stan powietrza na Śląsku, od 1 września znacznie zaostrzą się przepisy dotyczące jakości paliw i węgla stosowanych w piecach, kotłach i kominkach. Zmiany te są podyktowane uchwałą antysmogową, którą w kwietniu przyjął Sejmik Województwa Śląskiego.
Co do pieca?
Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej obejmują województwo śląskie przez cały rok kalendarzowy. Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna. Wprowadza zakazy lub ograniczenia, które mają spowodować „cywilizowane spalanie”, co oznacza stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.
Węgiel brunatny, muły, flotokoncentraty i biomasa stała, których wilgotność przekracza 20 procent oraz wszystkie paliwa, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent, od 1 września nie będą mogły być stosowane do opalania pieców, kotłów czy kominków na paliwo stałe.
Kotły do wymiany
Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5. Założono trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5.
Szczegółowe wyjaśnienie obowiązujących od września obostrzeń można znaleźć TUTAJ.