Teren wokół pomnika Tadeusza Kościuszki, znajdujący się przy ul. Mickiewicza naprzeciwko liceum nr 1, zmieni się nie do poznania. Wszystko dzięki przedsięwzięciu „Mikroplanowanie miejskie – wypracowanie koncepcji zagospodarowania wybranego terenu” do którego zgłosiło się miasto Mysłowice.
– Przedsięwzięcie polega na wypracowaniu koncepcji zagospodarowania dla zaproponowanej przez miasto „mikroprzestrzeni”, czyli niewielkiej przestrzeni publicznej. Stworzeniem koncepcji zajął się zespół składający się z naukowców i ekspertów z różnych dziedzin nauki: architektury, urbanistyki, socjologii, gospodarki przestrzennej i geografii. Praca zespołów projektowych obejmuje nie tylko prace koncepcyjne, ale także wizyty w terenie, spotkania z mieszkańcami i władzami miasta – informuje Kamila Szal, rzecznik magistratu.
Propozycja koncepcji zagospodarowania skweru przygotowana została w postaci makiety i zaprezentowana będzie 14 października od godziny 10:00 w auli liceum nr 1 przy ul. Mickiewicza. Spotkanie będzie miało charakter otwarty i każdy mieszkaniec, który chce się bliżej zapoznać z koncepcją, a co więcej posiada własny pomysł na to miejsce będzie mógł go przedstawić. Celem spotkania jest zebranie pomysłów, propozycji oraz rozwiązań przedstawionych przez mieszkańców, aby teren dostosowany był do ich potrzeb. W przypadku chęci praktycznej realizacji przygotowanej koncepcji dla terenu wokół pomnika, Mysłowice mogą włączyć zespół projektowy w proces realizacji koncepcji lub odkupić od niego prawa autorskie. Prace nad koncepcjami potrwają do grudnia bieżącego roku.
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów oraz katowickim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich. W związku z tym, iż bierze w nim udział kilka miast z województwa śląskiego, zostanie ono zakończone konkursem na najlepszą koncepcję projektowo-organizacyjną w celu promocji wyników przedsięwzięcia, zmotywowania zespołów projektowych oraz docenienia ich zaangażowania w przygotowanie koncepcji.
Udział w przedsięwzięciu jest dla miasta szansą na zdobycie wartościowej koncepcji projektowo-organizacyjnej zagospodarowania wybranego obszaru oraz na nawiązanie współpracy z ekspertami z różnych dziedzin. Ponadto udział w przedsięwzięciu wiąże się z niewielkimi kosztami (3000 złotych), szczególnie w porównaniu z formułą konkursu architektonicznego lub urbanistycznego oraz z elastycznymi możliwościami związanymi z wykorzystaniem koncepcji.
– Koncepcje przygotowane w pilotażowym przedsięwzięciu w 2016 roku, w którym udział wzięły cztery miasta, tj.: Jastrzębie Zdrój, Siemianowice Śląskie, Ruda Śląska oraz Żory, zostały pozytywnie przyjęte przez miasta, a dwa z nich zadeklarowały gotowość realizacji koncepcji w praktyce – dodaje Szal.
Mikroplanowanie to metoda podejścia oddolnego do procesu rozwoju miasta. Rozpoczyna się od gruntownej analizy uwarunkowań rozwoju danego miejsca w przestrzeni miasta, co pozwala zidentyfikować jego problemy, możliwości i oczekiwania mieszkańców. Jest to podstawa do stworzenia projektu, który włączy dany teren w szerszą strukturę miasta, nada mu określona rolę i w pełni wykorzysta potencjał miejsca.