O niepokojących włamaniach do mieszkań poinformowała nas jedna z naszych czytelniczek. Informację o szajce włamywaczy potwierdza policja, która równocześnie zwraca się do mieszkańców Mysłowic z apelem o sąsiedzką czujność.
W sobotę 29 stycznia doszło do trzech włamań do mieszkań w bloku przy ulicy Transportowców w Brzezince. Włamywacze są wyjątkowo zuchwali – włamują się do mieszkań w biały dzień. W minioną sobotę włamywali się w godzinach 15:00 – 19:00.

– Tego dnia nie było mnie w domu i gdy usłyszałam po powrocie od sąsiadki, co się wydarzyło, byłam przerażona. Pukali do drzwi sprawdzając czy ktoś jest w środku, po czym – jak nikt nie otworzył – włamywali się, wyłamując drzwi balkonowe. Włamali się nawet do mieszkania dziewczyny, która akurat spała. Niemal spotkała się z włamywaczami w pokoju, ale zdążyli uciec! – mówi nasza czytelniczka mieszkająca przy Transportowców.

Sprawą zajmują się mysłowiccy policjanci. Funkcjonariusze potwierdzają, że w ostatnim czasie włamywacze są wyjątkowo aktywni.

– Prowadzimy intensywne działania mające na celu uchwycenie włamywaczy. Ze względu na dobro sprawy i skuteczność naszych działań nie mogę udzielić szczegółowych informacji – tłumaczy asp. Dariusz Opatrzyk z mysłowickiej policji.

W związku z włamaniami policja wystosowała apel o sąsiedzką czujność. Został on skierowany do różnych działających w mieście instytucji oraz parafii.

SĄSIEDZIE BĄDŹ CZUJNY!

Apelujemy do mieszkańców naszego miasta BĄDŹCIE CZUJNYMI SĄSIADAMI i zwracajcie uwagę na to co dzieje się w waszym otoczeniu.
Uważny sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami – również sami nie bądźmy bierni, jeżeli zauważymy niepokojącą sytuację trzeba powiadomić o swoich spostrzeżeniach najbliższą jednostkę Policji pod nr 997. Sąsiedzie – jeśli słyszysz podejrzany hałas czy widzisz podejrzane osoby – reaguj!

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed włamaniami? Zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania to wielopoziomowe działanie – począwszy od zabezpieczeń mechanicznych (dobre drzwi, zamki atestowane i bezpieczne okna), poprzez sprawdzanie czy nie ułatwiamy złodziejowi wejścia zostawiając np. uchylone okno, aż do czujności sąsiadów nawzajem o swoje mienie.

Co najczęściej pada łupem włamywaczy? Najczęściej łupem włamywaczy padają gotówka i biżuteria, ale również sprzęt elektroniczny, RTV i AGD. Wszystkie cenne przedmioty, które można spieniężyć. Dlatego najlepiej nie przechowywać dużej gotówki w domu – jeśli już to w niestandardowych miejscach, które złodziejowi trudno będzie znaleźć. Cenne przedmioty warto oznakować w sobie tylko znanym miejscu (może do tego służyć pisak permanentny lub pisak widoczny w promieniach UV). Drogocenne przedmioty ( np. biżuteria, zegarki) warto sfotografować.

Włamania mają miejsce na różnych osiedlach w mieście. Sprawcy najczęściej wykorzystują fakt nieobecności domowników, a czas kiedy dokonują włamań nie ma dla nich większego znaczenia.

Jak postępować, gdy zauważymy, że do naszego domu bądź mieszkania ktoś się włamał? Należy natychmiast powiadomić policję, nie powinno się niczego sprzątać ani ruszać przed przyjazdem grupy dochodzeniowej wraz z technikiem policyjnym.

– Przypominamy, że wciąż trwa kampania społeczna „Nie reagujesz – akceptujesz!” zachęcająca do aktywności w zakresie przeciwdziałania przestępczości w mieście – przypomina asp. Opatrzyk.