Biegnąca przez Brzęczkowice ulica Jerzego Ziętka nie będzie mogła dłużej nosić imienia generała. Na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej ulica będzie musiała zmienić patrona. Nową nazwę mysłowickiej ulicy nada wojewoda śląski.
1 kwietnia 2016 roku Sejm podjął uchwałę, zgodnie z którą z przestrzeni publicznej muszą zniknąć nazwy i nazwiska związane z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym. Jak wynika z opinii wydanej przez IPN – nazwisko generała Ziętka nie powinno być dłużej przypisane do żadnego z obiektów przestrzeni publicznej.
Miasta, w tym Mysłowice czas na zmianę nazw ulic miały do 2 września. Po tym terminie obowiązek wydania zarządzenia zastępczego zmieniającego nazwę ulicy spadł na wojewodę. Ten musi zrobić to w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym upłynął termin zmiany nazwy przez gminę.
Zgodnie z zapisami ustawy, samorządy które nie wypełnią obowiązku zmian w nazwach ulic, mostów czy skwerów będą musiały przyjąć nazwy narzucone im przez właściwych wojewodów. Do urzędu miasta w Mysłowicach wpłynęło już pismo z urzędu wojewódzkiego z informacją o tym, że wojewoda dokona zmiany nazwy mysłowickiej ulicy. Równocześnie przedstawiciel administracji rządowej zwrócił się do magistratu z prośbą o podanie, czy ten ma jakieś propozycje, nowej nazwy ww. ulicy.
Historyczna Pszczyńska, owocowe boczne
Jak wynika z przygotowanej przez magistrat odpowiedzi, urząd proponuje zmienić nazwę ulicy Jerzego Ziętka w ulicę Pszczyńską. Zaproponował też nowe nazwy dla obecnych bocznych ulic, dla których patronem jest generał Ziętek.
– Nowa nazwa ulicy wynika z pewnych powiązań historycznych. W przeszłości aż do Brzęczkowic ciągnęła się tzw. trasa bieruńsko-oświęcimska, która następnie została podzielona i jeden z jej śladów nazwano ulicą Pszczyńską – informuje Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu
Ulica Jerzego Ziętka to także liczne ulice boczne. Co do nich magistrat proponuje, by nie były to ulice boczne Pszczyńskiej, a nosiły nowe, własne nazwy.
– W najbliższym otoczeniu nowych nazw dla bocznych uliczek od ul. Jerzego Ziętka mamy już ul. Wiśniową, Bławatków, Rumiankową. Takie nazwy jak Porzeczkowa, Poziomkowa, Morelowa czy inne przez nas zaproponowane będą więc dobrze ze sobą współgrały– mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu
I tak dla obecnych numerów bocznych Ziętka zaproponowano zmiany:
- na odcinku numerów od 2 do 13 – ulicę Brzoskwiniową;
- na odcinku numerów od 44a do 58j – ulicę Czereśniową;
- na odcinku numerów 74 do 74a – ulicę Morelową;
- na odcinku numerów 98 do 102a – ulicę Porzeczkową
- na odcinku numerów 112c do 112nf – ulicę Poziomkową.
Natomiast na odcinku od numeru 118 oraz część ulicy Polnej (numery 28 i 30) urząd planuje nazwać ulicą Huta Justyny, co także ma nawiązywać do historii miasta.
PiS i Solidarność chcą Popiełuszki
Radni PiS oraz przedstawiciele Solidarności zaproponowali, by ulica Ziętka zmieniła nazwę na Jerzego Popiełuszki. W uzasadnieniu projektu uchwały wskazano na zasługi księdza Jerzego, w tym zwrócono uwagę, iż jego kapłańska posługa ma wpływ także na mieszkańców Mysłowic. Pod wnioskiem podpisali się mysłowiccy radni Prawa i Sprawiedliwości oraz 18. Członków i Sympatyków Sekcji Emerytów i Rencistów przy Komisji Krajowej Chrześcijańskiego Związku Zawodowego „Solidarność” im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Mysłowicach.
Bez konieczności zmiany dokumentów
Zmiana nazwy jednego z głównych traktów miejskich to spore utrudnienia dla mieszkańców, w których dowodach osobistych oraz innych dokumentach widnieje nazwa „ulica Jerzego Ziętka”. Jak informuje rzecznik magistratu, wymiana dokumentów związaną nazwy nie będzie konieczna.
– Nadanie ulicom nowych nazw nie wiąże się z koniecznością wymiany dokumentów, a jeśli już z jakichś przyczyn będzie to konieczne wszelkie zmiany wynikające z faktu nadaniu ulicy nowej nazwy są przeprowadzane bezpłatnie – mówi Kamila Szal
Ziętka od 1992 roku
Biegnąca przez Brzęczkowice ulica nosi imię generała Ziętka od 1992 roku. Nazwa została nadana uchwałą przez mysłowickich samorządowców.
Jerzy Ziętek był żołnierzem i politykiem, powstańcem walczącym o polskość Górnego Śląska, ale także członkiem i działaczem Komitetu Centralnego PZPR. To on powołał do życia Uniwersytet Śląski, zainicjował budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (obecny Park Śląski), kompleksu sanatoryjno-uzdrowiskowego Zawodzie w Ustroniu czy Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. To także generał Jerzy Ziętek doprowadził do wybudowania niepowtarzalnej hali Spodek w Katowicach.