– W 2017 roku poprawił się stan bezpieczeństwa w naszym mieście – mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach, sierż. szt. Michał Lisowski. – Stwierdziliśmy mniej przestępstw, zwiększyła się przy tym ich wykrywalność. Bardzo dobrze funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której mieszkańcy nanoszą miejsca niebezpiecznych zdarzeń.

Z informacji KMP w Mysłowicach o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego wynika, że w 2017 roku mysłowiccy policjanci stwierdzili 1711 przestępstw, co oznacza spadek o 320 przypadków łamania prawa. Wykrywalność wzrosła do 70,4 proc. z 67,3 proc. w 2016 roku. O 315 do 1140 zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych. Ich wykrywalność sięga 60,5 proc. i jest wyższa niż w 2016 roku, kiedy zanotowano 58,2 proc.

Cieszy spadek liczby groźnych przestępstw w 7 podstawowych kategoriach, które obejmują m. in. kradzieże mienia, kradzieże z włamaniem, bójki lub pobicia, rozboje, uszkodzenie ciała i mienia. Zanotowano ich 653, podczas gdy rok wcześniej było ich 906. Wykrycie zmniejszyło się o 2 proc. i kształtuje się na poziomie 42 proc.

Nadal bardzo mocno dają znać o sobie białe kołnierzyki. W naszym mieście ujawniono bowiem 398 przestępstw gospodarczych, co oznacza wzrost o 85 przypadków. Na szczęście ich wykrywalność jest bardzo wysoka – sięga 89,3 proc. W 2016 roku ten wskaźnik wynosił 84,7 proc. W sumie policjanci zabezpieczyli mienie o wartości ponad 1,4 mln zł, natomiast w prowadzonych postępowaniach odzyskali majątek na kwotę blisko 400 tys. zł.

Nie mieli łatwego życia dilerzy narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Policjanci stwierdzili 117 przestępstw narkotykowych, wobec 176 przed dwoma laty. Działania prowadzą bardzo skutecznie, bo wykrywalność sięga 99,1 proc. W poprzednim roku ukształtowała się na poziomie 96 proc.

„2017 roku mysłowiccy policjanci stwierdzili 1711 przestępstw, co oznacza spadek o 320 przypadków łamania prawa. Wykrywalność wzrosła do 70,4 proc. z 67,3 proc. w 2016 roku”

Niestety, wciąż bardzo dużo pijemy. W postępowaniu mandatowym ukarano 2 tys. 963 osoby (3 tys. 665 w 2016 roku), sporządzono także 909 wniosków o ukaranie. Najgorsze, że po alkohol sięgają ludzie, którzy siadają później za kierownicą. Policjanci zatrzymali na ulicach Mysłowic 200 nietrzeźwych kierowców. W 2016 roku było ich 242.

0 7 zdarzeń do 45 wzrosła liczba wypadków drogowych. Jedna osoba poniosła śmierć, w 2016 roku 4 osoby. Obrażenia doznały 53 osoby, przed dwoma laty 42. Zanotowano także 1008 kolizji oraz łącznie 6 tys. 719 wykroczeń. Czterech kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanych o ponad 50 km/h, natomiast 24. za rażące naruszenie przepisów i spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.

Jeździmy za szybko, co pokazują wyniki policyjnych działań prowadzonych w wyznaczonych punktach miasta. Ujawniono bowiem 2 tys. 58 przypadków jazdy z nadmierną prędkością.

– W nowy sposób pracują dzielnicowi. Są najbliżej społeczeństwa, za biurkiem nie spędzają wiele czasu. Prowadzą spotkania, głównie z dziećmi w szkołach oraz osobami starszymi w klubach seniora. Tłumaczą zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i sposoby unikania przestępstw – mówi sierż. szt. M. Lisowski z KMP w Mysłowicach.

W Mysłowicach bardzo dobrze funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zgłoszenia przesyłane są anonimowo drogą internetową. Można nawet, czego wcześniej nie było, przesłać opis i zdjęcie miejsca zdarzenia. Sygnały dotyczą głównie spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej, aktów wandalizmu i przypadków złego parkowania.

– Mapa zmieniła bardzo dużo i cały czas się rozwija. Ułatwia nam pracę. Teraz wystarczy zaznaczyć w komputerze, że coś się dzieje, a my przystępujemy do skutecznego działania- dodaje sierż. szt. M. Lisowski z KMP w Mysłowicach.

Najwięcej zgłoszeń napływa z dzielnicy Piasek, Centrum, Stare Miasto, Rymera, Klachowiec. To w policyjnej ocenie najbardziej zagrożone przestępstwami rejony miasta. Podobnie jest na terenach kolejowych m. in. w Krasowach i Kosztowach, gdzie złodzieje kradną węgiel z wagonów. Mniej zagrożeń jest w dzielnicach południowych m. in. w Wesołej.