Koronki od wieków są uważane za najpiękniejsze i bardzo ekskluzywne wyroby tekstylne. Klockową technikę ich powstawania mogli poznać goście ostatniego Muzealnego Czwartku. Mysłowiczanie nie tylko wysłuchali prelekcji Małgorzaty Połubok, ale także zobaczyli niezwykłe dzieła z koronek oraz uczestniczyli w koronkowym pokazie mody.
[arve url=”https://vimeo.com/305054980″ /]
Królują w modzie, na salonach i w zwykłych domach. Pierwsze ślady ich obecności znajdowano w Egipcie i Chinach. Z podróżnikami trafiły do Europy. W Polsce pojawiły się w XVI wieku dzięki królowej Bonie, która sprowadziła do kraju włoskich mistrzów. Rozwój śląskiej koronki dokonał się pod wpływem czeskim, morawskim, słowackim, a także austriackim i niemieckim. Śląskie Koło Koronki Klockowej działa pod patronatem MDK Południe w Katowicach. Zrzesza pasjonatów koronki klockowej z Katowic Tychów, Gliwic i Mikołowa i Gogolina.
Zajęcia warsztatowe prowadzi Małgorzata Połubok – z wykształcenia pedagog, zamiłowania koronczarka. Koronki klockowej uczyła się w Krakowie. Swoją wiedzę i umiejętności pogłębiła w Pradze. Jej prace prezentowane są na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Cyklicznie uczestniczy w festiwalach koronki klockowej na Słowacji, Węgrzech i Chorwacji. Od 2014 roku posiada tytuł Twórcy Ludowego.
Swoją bogatą wiedzą i pasją do koronek pani Małgorzata podzieliła się z mysłowiczanami. Najpierw gościom muzealnego czwartku zaprezentowany został film dokumentalny, następnie odbyła się prelekcja o koronczarstwie. Entuzjazm publiczności wywołał też pokaz koronkowej mody bielizny sprzed lat oraz koronkowych ozdób.