fot.mat.org

Przez cały tydzień poprzedzający 20 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Frankofonii, społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach spędziła na świętowaniu. Zorganizowano między innymi konkursy, przedstawienie, a także projekcję filmu francuskojęzycznego.

Już w poniedziałek, 12 marca zorganizowane zostały dwa międzyszkolne konkursy tłumaczeniowe z języka francuskiego „En avant la traduction” dla uczniów kl. VII oraz „Gimnazjalista tłumaczy” dla uczniów klas 2 i 3 gimnazjalnych. We wtorek 13 marca uczniowie wykazywali się w konkursach związanych z wiedzą dotyczącą Francji i krajów francuskojęzycznych. Uczniowie klas IV-VI rozwiązywali test wiedzy o Francji, natomiast gimnazjaliści wzięli udział w konkursie „Frankofonia poprzez telewizję TV5Monde”, w którym oprócz wiedzy musieli wykazać się umiejętnością korzystania ze strony internetowej www.tv5.monde.com. Dzięki tym konkursom uczniowie nie tylko rywalizowali o jak najlepsze miejsca, ale przede wszystkim wykorzystywali swoją wiedzę w sposób praktyczny, poszerzając swoje zainteresowania i umiejętności.

Środa 14 marca była wyjątkowo słodkim dniem w szkole, ze względu na V edycję konkursu „Kulinarne Variété”. W tym roku uczniowie wykonali 2 przepyszne francuskie desery: „Gâteau au chocolat” oraz „Clafoutis”. Czwartek 15 marca był „Dniem Belgijskim”. Z wizytą przybyła też lektorka języka francuskiego, Manon Cuppens z Belgii. Dzień rozpoczęła od zajęć z uczniami klas IV-VI, uczęszczającymi na dodatkowe zajęcia języka francuskiego. Uczniowie, początkowo onieśmieleni, szybko nawiązali kontakt z gościem i poprzez zabawę uczyli się słownictwa dotyczącego odzieży oraz kolorów. Następnie w zajęciach ze swoim gościem uczestniczyli uczniowie klas II gimnazjalnych. Tematyka ich zajęć dotyczyła kuchni frankofońskiej, ale przede wszystkim kuchni belgijskiej. Na koniec swojej wizyty Manon bawiła się wspólnie z uczniami kl. III SP, którzy uczyli się podstawowego słownictwa języka francuskiego. Poprzez zabawę szukali podobieństw między językami i bardzo szybko przyswajali nowo poznane słowa.

W piątek 16 marca uczniowie świętowali „Dzień Frankofonii”. Klasy uczące się języka francuskiego przygotowały dla młodszych kolegów krótkie przedstawienie w języku francuskim, które porwało do tańca całą publiczność. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty taneczne, muzyczne i recytatorskie, oczywiście w języku francuskim lub przy akompaniamencie muzyki francuskiej! Dla uczestników przygotowany był również quiz wiedzy o Francji, a najmłodsi uczniowie uczestniczyli w pokazie mody, którego tematem przewodnim był paryski szyk oraz postacie z bajek. Całość święta zakończyła się nagrodzeniem wszystkich uczestników oraz nauką francuskiej piosenki.

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Frankofonii, w poniedziałek 19 marca, Szkoła Podstawowa nr 4 wraz z MOK w Mysłowicach zorganizowała dzięki Przedstawicielstwu Walonia-Bruksela oraz Stowarzyszeniu Europa-Języków i Kultur bezpłatną projekcję filmu francuskojęzycznego pt. „Paris pieds nus – Paryż na bosaka”. Na zaproszenie nauczyciela języka francuskiego, mgr Mirosławy Bogacz odpowiedziały szkoły nie tylko z Mysłowic, ale również z Sosnowca. Ponad 200 uczniów mogło wspólnie spędzić poranek z komedią francusko-belgijską. Zakończeniem obchodów Dnia Frankofonii w Szkole Podstawowej nr 4 było w dniu 20 marca rozstrzygnięcie konkursu o tytuł „Frankofolika 2018”, trwającego od września, a polegającego na wyłonieniu spośród uczniów osoby, która jest pozytywnie „zakręcona” na punkcie języka francuskiego. Po wielu zadaniach i dogrywce tytuł ten zdobyła Agata Strzelec, uczennica kl. V.