Osoby korygujące wzrok przy pomocy soczewek kontaktowych muszą opanować kilka podstawowych zasad, umożliwiających bezpieczne i komfortowe ich użytkowanie. Szczególnie dotyczy to soczewek o przedłużonym trybie noszenia. Wówczas konieczne jest odpowiednie oczyszczanie soczewek i ich przechowywanie. A to wymaga zastosowania płynu do soczewek. Jak wybrać najlepszy i w jaki sposób go używać?

Dlaczego płyn do soczewek jest niezbędny?

Soczewki kontaktowe dzielą się przede wszystkim na soczewki jednodniowe oraz te o przedłużonym trybie noszenia. W przypadku soczewek jednodniowych ich użytkowanie jest bardzo proste: soczewki zakładamy na dzień, a przed snem zdejmujemy i wyrzucamy. Jeżeli zajdzie potrzeba zdjęcia soczewek wcześniej, np. podczas pływania na basenie, wówczas także wyrzucamy soczewki i zakładamy kolejną parę. Oznacza to, że w przypadku soczewek jednodniowych nie ma konieczności ich czyszczenia czy przechowywania. Jest to natomiast wymagane w przypadku soczewek o dłuższym trybie noszenia. Decydując się na soczewki miesięczne, musimy zwrócić baczną uwagę na codzienne dokładne oczyszczanie soczewek. Takie soczewki mogą być zdejmowanie w ciągu dnia, a następnie przed snem i zawsze należy oczyścić je przy pomocy specjalnego płynu do soczewek. Płyn konieczny jest także podczas przechowywania soczewek w pojemniczku. Zakup soczewek kontaktowych powinien iść zatem w parze z nabyciem takich akcesoriów, jak płyn do soczewek i pojemniczek. Niektórzy producenci, np. https://www.bezokularow.pl/soczewki-i-plyny-alcon, oferują zarówno soczewki, jak i płyny do soczewek. Zakup takiego zestawu jest bardzo ekonomiczną opcją.

Jak używać płynu do soczewek?

Płyn do soczewek umożliwia oczyszczenie powierzchni soczewek kontaktowych z wszelkich zanieczyszczeń: osadów białkowych, pyłków, bakterii gromadzących się w ciągu całego dnia. Aby oczyścić soczewkę kontaktową, należy zdjąć ją z oka, a następnie umieścić w zagłębieniu suchej, czystej dłoni. Następnie wystarczy zaaplikować kilka kropli płynu na soczewkę i delikatnie oczyścić powierzchnię soczewki opuszkiem palca. Tak wyczyszczoną soczewkę można ponownie założyć lub umieścić w pojemniczku wypełnionym płynem do soczewek. Płyn w pojemniczku musi pokrywać całą soczewkę. Płyn do soczewek służący do przechowywania ich w pojemniczku najlepiej jest wymieniać codziennie.

Rodzaje płynów do soczewek

Na rynku dostępnych jest wiele płynów do soczewek, różniących się zawartością związków aktywnych. Wyboru dokonać można spośród następujących propozycji:

  • płyny do soczewek o właściwościach antybakteryjnych, zawierające takie substancje, jak kwas wersenowy,
  • płyny do soczewek o właściwościach nawilżających, zawierające m.in. kwas hialuronowy, panthenol czy prowitaminę B5,
  • płyny do soczewek zawierające np. poloksaminę, które bardzo skutecznie rozpuszczają osady białkowe.

Wybierając płyn do soczewek, warto zwrócić uwagę na to, aby był to produkt kompatybilny z soczewkami. Dobrym posunięciem jest wybór zestawów od jednego producenta, np. https://www.bezokularow.pl/soczewki-i-plyny-bausch-lomb. W przypadku osób o wrażliwych oczach czy ze skłonnością do alergii, należy wybierać hipoalergiczne płyny do soczewek. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skonsultować się ze specjalistą.

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Osoby użytkujące soczewki kontaktowe zawsze powinny mieć pod ręką płyn do soczewek. W domu można korzystać z butelki o standardowej objętości, dostępne są także praktyczne mniejsze opakowania, które idealnie sprawdzają się poza domem. Niekiedy jednak może zdarzyć się, że zabraknie nam płynu do soczewek. Czy zastępowanie płynu do soczewek to dobry pomysł? W awaryjnej sytuacji możemy sięgnąć po sól fizjologiczną, najlepiej dostępną w jednorazowych ampułkach. Wówczas mamy pewność, że płyn będzie sterylny i wolny od zanieczyszczeń.

Nie należy zastępować płynu do soczewek zwykłą wodą. Zawarty w niej chlor czy zanieczyszczenia mogą w negatywny sposób wpłynąć na właściwości soczewek. Ponadto zwiększa to ryzyko rozwoju infekcji oczu.

Artykuł sponsorowany