Bartosz Bednarczuk i Wojciech Kubowicz w trakcie rozmowy w Muzeum Miasta Mysłowice.
Bartosz Bednarczuk i Wojciech Kubowicz w trakcie rozmowy w Muzeum Miasta Mysłowice.

           Po krótkiej absencji na antenę ITVM wraca Mysłowicki Przewodnik Historyczny. Tematem przewodnim kolejnego odcinka programu prowadzonego przez Bartosza Bednarczuka będzie historia żydowskiej społeczności Mysłowic i nie tylko. 

            Żydzi przez kilkaset lat byli motorem napędowym rozwoju Mysłowic. To niezaprzeczalny fakt potwierdzony w wielu źródłach historycznych, a nazwiska takie jak Lustig, Danziger czy Weichman, to tylko garstka z tych o których warto pamiętać i wiedzieć. 

Mysłowiccy Żydzi różnili się od tych zamieszkujących sąsiadujące z miastem Modrzejów, Sosnowiec, czy Jaworzno. Zwarta i reformowana społeczność przez wieki wtopiła się w tkankę miejską, asymilując się z lokalną społecznością. Byli to kupcy, filantropi czy intelektualiści, bez których Mysłowice nie byłyby takim miastem jakim są. 

            Niestety głównie z powodu Holokaustu i późniejszych działań władz komunistycznych,  dziś w Mysłowicach nie ma już Żydów. Pozostało po nich natomiast wiele pamiątek, w tym żydowski cmentarz, budynki dawnych synagog i choćby książki. 

            O cechach charakterystycznych żydowskiej społeczności Mysłowic, zabytkach i spuściźnie opowie w trakcie wywiadu Wojciech Kubowicz, historyk i kustosz Muzeum Miasta Mysłowice. 

Przypomnijmy, że Mysłowicki Przewodnik Historyczny to program, który na antenie ITVM premierę miał w ubiegłym roku. Prowadzi go Bartosz Bednarczuk, twórca projektu Historia Zapomniana i jeden z dziennikarzy ITVM. Pierwsze dwa odcinki zostały zarejestrowane w tzw. Urban LAb przy ul. Grunwaldzkiej. Od nowego roku program będzie realizowany w Muzeum Miasta Mysłowice.