Ewentualna konsolidacja, czyli połączenie Szpitala Miejskiego nr 2 w Mysłowicach ze Szpitalem Wielospecjalistycznym w Jaworznie budziła w ostatnich tygodniach wiele emocji i to głównie tych negatywnych. Wszelkie spekulacje uciął prezydent Mysłowic, który podjął decyzję o zakończeniu rozmów z jaworznickim samorządem.
22 kwietnia na połączonych komisjach rad miasta Jaworzna i Mysłowic doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy prezydentami Pawłem Silbertem i Dariuszem Wójtowicz, w sprawie podjęcia rozmów o ewentualnym połączeniu, lub wszelako pojętej współpracy placówek medycznych z obu miast. Obecni na miejscu radni nie oponowali. Potem miało dojść do utworzenia zespołu, którego zadaniem byłoby stworzenie odpowiedniego planu działania. To jednak się nie wydarzy.
– Moja decyzja kończy, można powiedzieć, taką przetaczającą się przez miasto spiralę nienawiści, kłamstw i półprawd, które wprowadzają niepokój nie tylko wśród załogi, ale również wśród pacjentów z Mysłowic. Te wszystkie informacje medialne, jak już wielokrotnie mówiłem, są to informacje robione na polityczne zamówienie przez ludzi, którym tak naprawdę nie zależy na szpitalu, ale zależy na tym by wprowadzić chaos – skomentował dosadnie swoją decyzję w mediach społecznościowych Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Przypomnijmy, że pomysł połączenia obu placówek nie był przypadkowy. To wypadkowa programu jaki tonącym w długach szpitalom powiatowym zaproponował rząd Koalicji Obywatelskiej. Te przy okazji konsolidacji mogłyby liczyć na 70 mln złotych dofinansowania. Pomysł ten jednak od początku nie znalazł akceptacji wsród przedstawicieli związków zawodowych mysłowickiej „Dwójki”. Co dziwi jednak najbardziej – krytykowali go przede wszystkim radni z ramienia KO właśnie. Zanim prezydent Mysłowic poinformował o swojej decyzji mieszkańców, wysłał list z obszernym wyjaśnieniem całej sprawy do prezydenta Jaworzna Pawła Silberta.
– Podkreślam, że decyzja o wycofaniu się Miasta Mysłowice z podjętych rozmów ze Szpitalem w Jaworznie nie wynika z negatywnej oceny dotychczasowej współpracy z Miastem Jaworzno ani podważeniem dobrej woli rozmów prowadzonych pomiędzy naszymi samorządami. Przeciwnie – dziękuję za gotowość do dialogu, otwartość oraz merytoryczne podejście do tematu. Decyzja Miasta Mysłowice wynika wyłącznie z odpowiedzialności za sytuację społeczną wokół naszego szpitala oraz z potrzeby prowadzenia dalszych działań naprawczych w sposób, który nie będzie pogłębiał obaw pacjentów i pracowników – czytamy we wspomnianym piśmie.
Teraz prezydent oraz jego pracownicy mają skupić się na audycie szpitala, który rozpocznie się niezwłocznie po zakończeniu przetargu i wyłonieniu niezależnej, zewnętrznej firmy. Jej zadaniem będzie wnikliwe zbadanie sytuacji finansowej placówki, w tym zawieranych umów i wszelkich rozliczeń. Prezydent Mysłowic podkreśla, że zależy mu na pełnej transparentności, zarówno wobec pracowników jednostki jak i mieszkańców. Wnioski z audytu mają pomóc m.in. w opracowaniu kolejnych scenariuszy ratowania Szpitala Miejskiego nr 2 w Mysłowicach, o którego przyszłości i tak zdecydują radni, bo tylko oni maja do tego prawo. Do sprawy wrócimy.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)



