Pomoc dla niepełnosprawnych w Mysłowicach
To co dla ludzi zdrowych może wydawać się proste, niekoniecznie musi takie być dla osób niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie. Ważne jednak by te otrzymywały należyte wsparcie.
– Staramy się aby nasi podopieczni czuli się u nas komfortowo, mogli wykonywać czynności, które w życiu codziennym są im potrzebne. Oprócz tego organizujemy im dodatkowe zajęcia takie jak: arteterapia, terapia ruchowa – mówi Klaudia Jaromin-Proksa, terapeutka zajęciowa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Mysłowicach.
Czy np. dogoterapia i muzykoterapia. (Efekt) Podobnie jest na Warsztatach Terapii Zajęciowej, gdzie podopieczni tworzą różnego rodzaju rękodzieła. Okres przedświąteczny jest bardzo pracowity.
– Mamy 5 pracowni. Mamy ceramiczną, w której powstają przepiękne prace z ceramiki. Różnego rodzaju figurki i doniczki, przepiękne rzeczy. Jest też pracownia plastyczna, gdzie malują obrazy – mówi Marzena Kordys z WTZ w Mysłowicach.
Ponadto w obiekcie znajdują się rownież pracownie technik różnych i np. tkacka. Działalność tego typu miejsc nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie miasta. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pomoc finansową czy systemową.
– Tutaj jest np. Program opieka wytchnieniowa, który jest dedykowany dla osób, które opiekują się osobami z niepełnosprawnościami, żeby mogły zrealizować swoje zadania, pójść do lekarza, czy troszeczkę odetchnąć, załatwić swoje sprawy – komentuje Barbara Mucha, z wydziału zdrowia i spraw społecznych UM w Mysłowicach.
A by tak mogło się stać, opiekę przejmują terapeuci, czy to w domu, czy w ośrodku.