W czerwcu 2017 r. uczniowie klasy humanistycznej I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach – Klaudia Sorek i Marcin Fic – pod kierunkiem nauczycielki historii Sylwii Plewy przygotowali pracę konkursową w 8. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie karty z albumu poświęconej jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej. Komisja Konkursowa oceniając nadesłane prace brała pod uwagę m.in. stronę merytoryczną pracy, jej projekt graficzny, estetykę, ale również oryginalność pomysłu. Praca uczniów „Kościuszki” powstała dzięki nawiązaniu kontaktu z Rodziną Policyjną, która działa przy Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach.

– Już w sierpniu okazało się, że uczniowie z Mysłowic zostali laureatami tej edycji. Nagrodą I stopnia dla uczniów i opiekunów był wyjazd edukacyjny śladami Polaków w Rumunii. Nagrodzeni wyruszyli w podróż 22 września, do Polski wrócili 1 października – mówi Dorota Konieczny-Simela, dyrektor I LO im. T. Kościuszki

Na trasie wyjazdu młodzież i opiekunowie odwiedzili miejsca związane z historią polskich przywódców, żołnierzy i ludności cywilnej. W regionie Maramuresz zwiedzili Syhot Marmaroski i Muzeum Ofiar Komunizmu, w Berbesti zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej na mogile Legionistów. Na Bukowinie, we wsi Nowy Sołoniec zostali przyjęci przez lokalną Polonię, potomków górników z Bochni i Wieliczki, którzy przybyli do Rumunii, by pomagać w budowaniu nowych kopalń soli. Jednym z kolejnych miejsc był królewski zameczek myśliwski w Bicaz, miejsce internowania prezydenta Mościckiego. W Dragoslavele uczniowie wrazz z opiekunami odwiedzili miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego.

W Pitesti na miejscowym cmentarzu oddano hołd poległym leżącym w polskiej kwaterze. Kolejnym miastem na trasie wyjazdu edukacyjnego było Targu Jiu – w jego okolicach podczas II wojny światowej znajdował się obóz internowania, w którym przetrzymywano Polaków.

W stolicy Rumunii w programie znalazły się m.in. Klasztor Stavropoleos , Muzeum Wsi Rumuńskiej, a także nawiedzenie polskich grobów na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri. Na koniec grupa zwiedziła Oradeję, piękne miasto znajdujące się przy granicy z Węgrami.

Oprócz miejsc pamięci związanych z historią Polaków internowanych w Rumunii w 1939 r. laureaci konkursu poznali także niezwykle ciekawą i trudną historię tego kraju. Zobaczyli unikatowe w skali światowej warowne kościoły i malowane cerkwie. Rumunia okazała się być krajem niezwykle malowniczym i przepięknym, choć pełnym kontrastów. Co ważne, uczestnikom wyjazdu towarzyszyli edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej dbający o merytoryczną stronę wyjazdu.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO Banku Polskiego.