„Ta międzynarodowa kampania ma promować świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. To również święto tych, którzy nie boją się ryzyka i przełamują bariery.” – tak opisuje Światowy Tydzień Przedsiębiorczości Informacja europejska dla młodzieży, Eurodesk.

Technikum nr 3 oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3, wchodzące obecnie w skład CKZiU w Mysłowicach, od ośmiu lat angażują się w tę inicjatywę. Uczniowie spotykali się z przedstawicielami różnych firm i instytucji, by przede wszystkim poznać kulisy prowadzenia własnej firmy oraz stawiania pierwszych kroków jako dorośli obywatele społeczeństwa.

Pierwszego dnia, przebiegającego pod hasłem „Fryzjerstwo mój świat, moja kariera?”, klasy o profilu fryzjerskim spotkały się z przedstawicielem firmy fryzjerskiej Hantesis, Agatą Blotko. Uczniom została przedstawiona droga, jaką trzeba odbyć, aby mieć szansę na karierę w świecie fryzur.

Uczniowie mieli też możliwość wysłuchać dwóch wykładów. Pierwszy, promujący „Mądra pomoc, jako sposób na rozwój osobowości” dał możliwość poznania Wolontariuszy Szlachetnej Paczki/ Stowarzyszenia „Wiosna”. W czasie prelekcji można było usłyszeć m.in. o kulisach pracy Wolontariusza, która przynosi niezwykłą satysfakcję oraz idei tzw. ”mądrej pomocy”. Ta cenna lekcja również uświadomiła młodym ludziom, iż „możesz być tym, kim zechcesz”, „możesz osiągnąć wszystko, co zechcesz” a „im cięższa praca, tym wspanialsze zwycięstwo”!

Podczas drugiego spotkania, pod tytułem „Krok po kroku do założenia własnej firmy”, gościli Edytę Włodarczyk, współwłaścicielkę Restauracji Dwór Bismarcka w Mysłowicach. Opowiedziała o swojej karierze zawodowej, przedstawiła historię powstania firmy, a także, na podstawie własnych doświadczeń, przybliżyła oczekiwania pracodawcy wobec pracowników. Co najważniejsze, uświadomiła młodzieży, iż założenie oraz utrzymanie własnej firmy na rynku jest zadaniem trudnym, może jednak przynieść wiele satysfakcji prywatnej i zawodowej.

W środę zaszczycił ich swoją obecnością Prezes PTTK Mysłowice, pan Zbigniew Orłowski, dać przykład sentencji „Pasja sposobem na życie”. Ten wieloletni pilot wycieczek, przewodnik turystyczny oraz organizator imprez turystycznych przekonywał m.in., iż pomimo braku obligatoryjnego nakazu posiadania udokumentowanych uprawnień do pełnienia funkcji pilota wycieczek, warto takowe zdobyć, dla własnej wiedzy oraz zwiększenia szans na otrzymanie pracy w biurze podróży.

Czwartek poświęcony był rynkowi pracy oraz bankom. Gośćmi spotkania „Rynek pracy i metody poszukiwania pracy”, z uczniami klasy maturalnej, były Karolina Wrona i Bogumiła Handy, doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy w Mysłowicach, które przybliżyły uczniom zagadnienia związane z lokalnym rynkiem pracy i metodami poszukiwania pracy. Uczniowie poznali najbardziej skuteczne metody poszukiwania pracy, ich wady i zalety oraz uzyskali informacje na temat różnych form wsparcia dla osób zarejestrowanych w urzędzie pracy m.in. stażu pracy.

Jednocześnie wybrane klasy wzięły udział w wystąpieniu pod hasłem „Bankowość bliżej nas”, pogłębiających ich wiedzę z bankowości. Przedstawiciele najstarszego banku w Polsce, PKO BP SA, w przystępny sposób rozróżnili i opisali najpopularniejsze usługi i produkty bankowe oraz odpowiedzieli na nurtujące uczniów pytania związane z finansami.

Na podsumowanie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości szkolna społeczność gościła specjalistę do spraw etyki w biznesie. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega postępowanie etyczne i nieetyczne w różnych zawodach oraz jak ważne jest przestrzeganie zasad etyki zarówno przez pracodawcę jak i pracownika.