Dzięki współpracy miejskiego muzeum i magistratu jeszcze w tym roku w parku Promenada stanie rzeźba upamiętniająca ofiary działającego tu niegdyś niemieckiego zastępczego więzienia policyjnego i komunistycznego obozu pracy. Będzie to kolejny już element tutejszego miejsca pamięci.
Muzeum Miasta Mysłowice wzięło udział w programie własnym Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, dofinansowanym z budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Projekt obiektu rzeźbiarsko-architektonicznego, dedykowanego ofiarom dwóch totalitaryzmów, znalazł się w gronie 27 laureatów konkursu. Jako jeden z trzech projektów w kraju uzyskał 100-procentowe dofinansowanie w kwocie ponad 237 tys. zł. Więcej na ten temat tutaj.
Autorami obiektu rzeźbiarsko-architektonicznego będą artyści rzeźbiarze Jacek Kiciński i Jan Kuka, posiadający w swoim dorobku wiele realizacji. Ich projekt dla mysłowickiej Promenady jest imponujący.
– Bo to prawie 4 m takiego architektonicznego betonu szarego, czyli to będzie beton z żywicami, który będzie matowy i będzie symbolizował sylwetki postaci ludzkich w wyciętym prostopadłościanie – mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.
Przed artystami i projektantami z wydziału architektury urzędu miasta dopracowanie ostatnich szczegółów, w tym m.in. umieszczenie w projekcie różanych akcentów nawiązujących do Rosengarten. Rzeźba ma stanąć na Promenadzie jesienią.
– Ludzie będą mogli do niej wejść, będą mogli przez nią przejść. To forma prostopadłościanu na planie kwadratu, który będzie technicznie wmontowany w część kostki, która jest między tymi dwoma ścianami, które obecnie znajdują się na Promenadzie i to będzie takie dopełnienie tego, co już w tej chwili tam się znajduje – tłumaczy Adam Plackowski.
Na ścianach imitujących nieistniejący już obozowy karcer kilka dni temu zawisła tablica upamiętniająca ofiary dwóch totalitaryzmów. Rzeźba będzie kolejnym symbolem funkcjonujących tu w ubiegłym wieku miejsc kaźni, w których zginęły ponad 2 tys. ludzi.
Wiedza o tym, że na Promenadzie istniało tymczasowe więzienie policyjne, a później obóz pracy, jest coraz wyraźniejsza w świadomości mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych. Pomaga w tym nie tylko stosowne upamiętnienie tego miejsca, ale także powstałe o nim filmy: „Rosengarten” oraz „Krzyk i kolce róż”. Oba znajdziecie w serwisie YouTube (tutaj i tu). Ponadto w Muzeum Miasta Mysłowice można odwiedzić wystawę dotyczącą Rosengarten.
Więcej informacji znajdziecie tutaj.